| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa intru in somaj tehnic din cauza virusului, pot sa ii cer voluntar angajatorului sa ma bage in somaj?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-i ceri sefului tau asta, dar nu-ti garanteaza nimeni ca va accepta, fiindca daca te da pe tine afara, nu mai are voie sa angajeze pe altcineva timp de 6 luni.
Dar poti sa-ti dai demisia, fara sa complici situatia altora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți dar o să te refuze.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti amuzant. Te crezi bugetar, sau cum? Ai habar ce e ala somaj tehnic? SOmaj tehnic in cazul COVID e cand te trimite acasa fiindca e blocata activitatea de ordonantele militare (majoritatea angajatilor din HORECA, de exemplu) sau ca urmare a lor nu mai ai ce face (sa zicem ca aveai o covrigarie/farmacie/ce vrei tu intr-o zona cu foarte mult trafic pietonal, dar departe de locuinte, si acum nu mai trece nimeni prin zona).

| FreddieM a răspuns:

Unde lucrez eu, ne-au intrebat daca ne simtim stresati sau daca consideram ca ne riscam sanatatea la locul de munca, putem pleca acasa cu 80 la suta din salariu, dar disponibili in caz de nevoie. Au zis ca pentru ei e important si factorul psihologic si sanatatea mentala a angajatului. Nu costa nimic sa intrebi. Nu stiu daca functioneaza peste tot.
Pace

| anotherwoman a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu faci asta, altii tanjesc dupa un loc de munca. Da-ti demisia daca asa consideri ca e potrivit, insa nu te juca cu chestia asta. E posibil dupa pandemie sa-ti gasesti cu greu un loc de munca pentru că cererea o sa fie mare.