| Joker3134 a întrebat:

Posibil sa bage muncitorii in somaj tehnic acum cu corona? Dar unde se va duce economia daca nu mai produce lumea?

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Salut! Eu nu cred ca vor mai baga angajatii in somaj tehnic. Acea masura a fost luata in martie pentru ca era pandemia la inceput si nu stiau inca cum merge treaba. Cel mai probabil lumea va merge la serviciu de data asta, dar in rest va fi totul inchis scoli, facultati, HoReCa, malluri, piete si alte activitati la care iau parte mase mari de oameni. Nu stiu insa ce se va intampla cu cei care sunt angajati in domeniile respective afectate, posibil vor fi nevoiti sa se reprofileze.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Activitatile esentiale vor continua, dar se pot inchide concertele si alte feluri de petreceri publice.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ca posibil, cel mai probabil chiar. Unde se duce economia... nu prea se stie sigur. Care mai de care trag cu dintii sa mai tina cate ceva. Dar o sa mai produca lumea. Intrebarea mai buna ar fi, cine cumpara?

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Economia se va duce dracului, deci se stie. Deja am intrat si eu putin in panica, daca nu se ia masura care trebuie, va fi jale, deci lockdown total pentru un 6 saptamani, inchis granitele, testat tot, izolat asimptomaticii gasiti pozitivi, tratati simptomaticii care se anunta ca au simptome, apoi incetat lockdown-ul si gata.

Dupa aia nu intra nimeni din afara fara carantina, iar la schimburile de marfuri, soferii care intra in tara, in carantina, dezinfectat tiru f atent, preiau altii din tara transportul in orase.

Altfel ne ducem tare! China a facut ce zic si au cam scapat, daca mai au 6-7 cazuri pe saptamana.

Slovacia si-a testat toata populatia de ex.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Si romanii... o sa faca si ei ceva pentru asta. Doar sunt destepti big grin

Dar o urma in economie tot o sa ramana. Culmea insa ca... scad locurile de munca pentru mai multe persoane care nu pot sa isi desfasoare activitatea in anumite domenii, pe aceasta perioada si automat nu mai primesc bani... dar cresc banii dati altor persoane care lucreaza in aceasta perioada de pandemie (cum ar fi cadrele medicale). Cumva, aparent banii tot circula :/

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Poate le da in plus la medici, nu se stie, normal ca circula doar ca nu mai e un echilibru, vor unii cu mai mult si altii cu foarte putin.

| Mosotti a răspuns:

Trebuia sa pui intrebarea la sectiunea coronavirus, dar merge si aici.

Daca nu vor lua masurile care trebuie, o sa se duca dracu tot, si economie si sanatate si sistem medical si tot.
Normal ca e posibil sa bage unii muncitori in somaj tehnic!

| Freya1 a răspuns:

Cineva a spus ca de anul trecut au început și oameni de rand sa aiba venituri ok, iar in momentul in care si cei mai săraci o duc bine începe să cam deranjeze.Si atunci ce sa facem,le oprim munca si veniturile sa ramana săraci, disperări si prosti ca sa ii putem controla.Iar economia dă-o naibi, oricum cand trebuie sa fie cate o sărbătoare a orașului, un concert, un târg de sărbători nu le mai organizăm si nu ii lăsăm sa iasa din casa si asa nu se cheltuie nici bani.Ne acoperi si noi ce am furat iar ei raman disperați.
De ce crezi ca se închid toate dar totusi se tin alegerile?
Întrebarea mai nasoală e: Ce se va întâmpla cu copii din ziua de azi ce nu merg cu ani la scoala dar ei totusi trec clasa? Ce vor deveni? Nu ceva usor de manipulat pe viitor?

| siriusblack98 a răspuns:

Care economie? Romania nu mai are asa ceva. Economia noastra este formata din datoriile prea mari pentru a mai fi scrise aici catre UE. Suntem terminati oricum mare parte dintre romani. Cei cu pile si relatii sau astia care lucreaza pentru stat (mai ales cadrele medicale) sunt inca ''safe'' o vreme dupa ce noi muritorii de rand ne ducem dracu. A zis utilizatorul DoarBogdan ca banii tot circula. Circula banii dar nu prin buzunarele tuturor daca pentru cei cu afaceri mici si mijlocii nu mai merge deloc iar pentru cei cu locuri de munca se inchide robinetul. Eu unul din cauza pandemiei am ramas fara job. Apoi mi-am deschis propria afacere cand am iesit din lockdown. Acum daca intram iar si se inchide tot, banii pe la mine nu mai circula. In situatia mea sunt milioane de romani. So we are fucked up big time.