| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma angajez dar contitiile sunt destul de proaste in aceasta perioada dupa cum se poate vedea. Eu termin anul acesta Finante-Banci. Care sunt sansele mele, ce sfaturi aveti care m-ar putea ajuta sa ma angajez? Ar trebui sa caut un alt domeniu in care sa ma angajez si daca da, ce anume sa fac? Pot sa fac altceva cu pregatirea mea?

Răspuns Câştigător
| iunie2001 a răspuns:

Domeniul ales e foarte bun, depinde de tine cat esti de dispusa sa inveti si cat de serios privesti munca. Iti recomand sa nu ratezi nici un interviu, atentie cum compui CV-ul si sa corespunda postului cautat de firma. Atentie mare la interviu.

3 răspunsuri:
| pestisoruldeea a răspuns:

DRAGA MEA...EU AM TERMINAT A. S. E. SI DE PROFESIE SUNT ECONOMIST DAR DOAR PE HARTIE!
IN REALITATE...SUNT CONSULTANT VANZARI PENTRU CA IN DOMENIUL MEU DE SPECIALITATE SE CAUTA CU EXPERIENTA.
IN GENERAL... FACI CAM ORICE SA SUPRAVIETUIESTI SI DACA PE MESERIA TA NU GASESTI...CAUTI IN ALTA PARTE... N-AI CE FACE!
IAR DACA TE VEI DESCURCA IN ALTA PARTEEEE...EU CRED CA DA! DACA AI TERMINAT FINANTE BANCI...INSEAMNA CA ESTI DESTUL DE INTELIGENTA SI... DACA ESTI DESTUL DE INTELIGENTA...INSEAMNA CA TE VEI DESCURCA PE ORICE POST!

SUCCES!

| jolie_3446 a răspuns:

Eu am terminat aceeasi facult (la ASE), acum fac master de banci si asigurari si lucrez in contabilitate. Poti gasi orice in domeniul economic, trebuie sa ai un CV bine facut, sincer, eventual dupa modelul european si sa mai stii si tu sa faci cate ceva (operare PC, Office, programare, limbi straine etc). Incearca oriunde pentru ca nu ai de unde sa stii si sunt firme de care nu ai auzit pentru ca nu au de ce sa-si faca publicitate ele ca firma si au posturi bine platite, sunt de incredere. Important e sa ai ambitie si rabdare sa cauti si te poti angaja si pe timp de criza, mai ales cu pregatirea ta.

| tea a răspuns:

Chiar daca totul merge cam prost acum, tu depune-ti cv-urile, la bancile la care vrei sa te angajezi...nu se stie niciodata...presupun,ca daca ai mai face un curs de contabilitate, acolo sa fie, ai putea depune cv-ul si la anumite firme, pe postul de contabil..., sau chiar si fara curs...bafta