| AnamariaAndreeaS a întrebat:

As vrea sa ma inscriu anul viitor la Medicina si Farmacie Galati pe specializarea Tehnica Dentara. Datorita faptului ca am terminat deja o prima facultate la buget si nu m-a ajutat prea mult in gasirea unui job (Stiinte si Mediu Galati pe profil Matematica-Informatica) si intru automat la taxa ( care nu e tocmai mica - 4000 lei pe an x 3 ani) as vrea sa stiu dinainte daca este o meserie cautata si daca se gasesc locuri de munca in Galati ( online nu prea sunt anunturi de angajare) sau imprejurimi ( am vazut multe anunturi pe Bucuresti). Mentionez ca ma ajuta si liceul pe admitere si domeniu ( am terminat biologie-chimie la Costache Negri). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| trophin a răspuns:

Ești la Dunăre, lângă delta, nu ai găsit nimic de mediu?
Se pare ca aia vor acolo în zona aia, ceea ce vrei sa faci, ca e facultate, departament nou.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultatea nu vine cu loc de munca asigurat, asta este clar si sigur, fiind problemea ta sa te zbati si sa-ti gasesti de munca indiferent ce ai terminat.
Ti-as sugera o scoala profesionala de meserii, care face si practica in viata reala si uneori vine cu contract de munca.

| trophin a răspuns (pentru Violleta2022):

Scria ca se face teoretic și practic la facultatea respectiva. Pe mulaje sau ii trimite la cabinete, clinici, eu știu?!

| trophin a răspuns (pentru trophin):

Dobândești și experienta, cunoști lumile...

| mi25 a răspuns:

De regula meseria de tehnica dentara este cautata. Ca sa te edifici aupra problemei ia legatura cu medici stomatologi si discuata cu ei. Fiecare medic stomatolog lucreaza cu un tehnician dentar.

| NunuNini a răspuns:

Ai facut Matematica-Informatica si nu gasesti loc de munca? Ciudat. Sau esti foarte slab pregatita si nu te primeste nimeni.
Si de ce locurile de munca din Bucuresti nu sunt bune? Ce te tine in Galati?

| AnamariaAndreeaS explică (pentru NunuNini):

Pe timpul facultatii am facut practica la o firma care, din 20 de studenti a angajat 1 si in plus l-a si tinut cu minim pe economie pana a terminat facultatea ( 2 ani). In prezent administrez eu site online de vanzari cu un salariu ok, dar m-am plafonat aici de 2 ani si de aici si dorinta de schimbare de domeniu. Cat despre locurile de munca din alte orase...as prefera sa raman cu linistea din Galati
( daca merg in alt oras si dupa ce platesc chiria si alte taxe ajung tot la salariu din Galati, mai bine nu mai plec).

| trophin a răspuns:

Tehnica dentara la med și farm

| trophin a răspuns:

Ce ma enervează refreshu

| BoredSince91 a răspuns:

Tulai! Nu știu dacă mai intri pe aici, dar mi-am făcut cont pe TPU special să îți pot scrie. Și pe mine ma bate gândul sa încerc la Tehnica Dentara la anul, și eu din Galați. La fel și la mine, ar fi a 2-a facultate, prima fiind full la buget. La tine cum a rămas?