| Andrada111111 a întrebat:

Asi vrea sa dau la facultatea de Tehnica Dentara din Timisoara dar nu stiu prea multe despre ea. unii spun ca este ca o post liceala( in cazul asta nu prea as vrea). Se intra doar pe baza unei probe practice si sincer pare ca merg la facultate de arte. In schimb, se castiga bine din cate am auzit. Este scump sa iti deschizi un cabinet sar apoi castigi bine? Ce parere aveti? Orice informatie despre ceasta facultate e binevenita. Mersi.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Tehnica dentara chiar este ca o postliceala. adica iesi un tehnician dentar, nu medic. si da, este ca la o facultate de arte pentru ca aproape ca faci arta ca tehnician dentar. tehnicienii dentari fac dintii care se pun, protezele etc si chiar trebuie sa fie un artist, cu buna vedere in spatiu, cu mana foarte buna si delicata sa poata modela ceva atat de mic ca un dinte precum cel original. de castigat castigi bine daca chiar esti artist, ai talent si faci lucrari foarte bune, altfel mori de foame, cine ar vrea sa poarte dinti urati, strambi si care sa-i deranjeze? tu primesti comenzi de la medicii stomatologi, adica niste mulaje de dinti luate in ceara din gura pacientilor dupa care trebuie sa faci tu dintele din diverse materiale, nu vine niciun pacient direct la tine sa-ti ceara fa-mi un dinte sau o proteza. cel mai bine este ca dupa absolvire sa te angajezi intr-un atelier de tehnica dentara, sa deprinzi toate chichitele si ca lucrare, si ca organizare, si ca mod de gasire clienti, materiale bune etc si apoi iti faci tu atelierul tau. succes!