| larrii a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a, si ma gandesc sa dau la Facultatea de Asistenta Sociala si in paralel sa fac si Facultatea de Tehnica Dentara in Iasi. Asistenta sociala o aleg pentru ca este ceva ce imi place sa fac sau mai bine zis mi-ar placea sa fac, iar tehnica dentara pentru ca ma descurc foarte bine cu chestiile mici, sa fac o copie dupa un original s.a.m.d. si plus de asta, am auzit ca se castiga foarte multi bani. Ce parere aveti, se merita sa le fac pe amandoua, sau sa renunt la una din ele? Orice informatie e binevenita. Multumesc

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Prietena fiului meu e studenta la Iasi, la Asistenta Sociala. De la ea stiu detalii. Si ei ii place foarte mult facultatea, specializarea dar... spera si ea ca pana termina licenta (inca un an) si masterul (alti doi), s-or mai debloca din posturi.
Sfatul meu este sa cantaresti bine de tot ce-ti place CU ADEVARAT si sa mergi pe acel profil. E posibil ca, facand in paralel doua specializari atat de diferite, sa n-o faci bine pe niciuna dintre ele.
Oricum, mai ai un an sa te gandesti care dintre cele doua meserii iti place CEL mai mult. Succes!

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Parerea mea e ca nu e deloc usor sa faci, in paralel, cele doua facultati. Decat daca faci Tehnica Dentara la zi, eventual la buget si Asistenta Sociala la distanta.
Nu stiu cum o fi la Tehnica Dentara (desi imi cam imaginez), dar stiu precis ca la Asistenta Sociala ai un program destul de incarcat, cursuri destul de dificile si examene nu tocmai usoare. Ca sa nu mai punem la socoteala activitatile in cadrul DPC.

| larrii explică (pentru ardnaxur1961):

Multa lume imi spune ca daca urmez Asistenta sociala dupa facultate este posibil sa nu imi gasesc loc de munca, si ca in Romania meseria asta nu prea merge, dar despre asta mi-ar placea sa invat, sa cunosc oameni, sa ii ajut, sa comunic. In schimb, cea de tehnic dentar stiu ca poate fi mai grea pentru ca nu prea ma impac cu biologia, dar am inteles ca trebuie sa stiu doar sistemul osos si sistemul circulator. Pe langa asta, am mai auzit ca pentru a fi tehnic dentar trebuie sa am dexteritate, "ochi de pictor", si imaginatie, astea fiind lucrurile la care ma pricep destul de bine. Deci, e o decizie putin grea sa aleg intre cele doua, de asta am intrebat daca le pot face in paralel. Acum daca ai spus ca fac. de Asistenta Sociala e destul de dificila... e greu sa aleg laughing

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru larrii):

Prietena fiului meu e studenta la Iasi, la Asistenta Sociala. De la ea stiu detalii. Si ei ii place foarte mult facultatea, specializarea dar... spera si ea ca pana termina licenta (inca un an) si masterul (alti doi), s-or mai debloca din posturi.
Sfatul meu este sa cantaresti bine de tot ce-ti place CU ADEVARAT si sa mergi pe acel profil. E posibil ca, facand in paralel doua specializari atat de diferite, sa n-o faci bine pe niciuna dintre ele.
Oricum, mai ai un an sa te gandesti care dintre cele doua meserii iti place CEL mai mult. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
Întrebări recente