| deeeeeebora a întrebat:

Ati urma facultatea de medicina? argumentati si de ce(da/nu).

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

E o facultate foarte, foarte grea care presupune o munca enorma si o responsabilitate pe masura. E o munca in care cuvantul "greseala" suna ingrozitor si poate fi fatal! E o munca extrem de prost platita la inceput si pana dupa 30 de ani nu ai sperante ca o sa castigi bine! Partea buna e ca a fi medic e printre cele mai nobile meserii. Ce poate fi mai frumos decat sa iti ajuti semenii si sa ti se adreseze din tot sufletul"multumesc domnule doctor"? Bafta multa, intelepciune si curaj daca iti doresti sa urmezi aceasta facultate!

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Chiar pentru asta ma pregatesc eu, si asta mi-as dori sa fac.
Am mai multe motive : am in vedere competentele doctorilor din Romania, nu vrea sa ma las, si sa-mi las familia si viitoarea familie pe competentele lor, asa ca mai bine m-am decis sa pot sa stiu eu despre ce este vorba, ca eu sa pot sa-i ajut.
Poti sa readuci un zambet de multumire pe chipurile oamenilor, si-mi place sa ajut, sa fiu utila, sa stiu ca datorita mie acel om se simte mai bine, si este o meserie respectata.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu as urma facultatea de medicina.Iti trebuie pentru asta multa putere, rabdare si atentie.Anii pentru medicina sunt multi si implica multe riscuri.Trebuie sa-ti asumi o mare responsabilitate pentru a fi medic.

| Razvan a răspuns:

N-as putea urma facultatea de medicina pentru ca ce vad in spitale ma sperie.Doctorii sunt efectiv plictisiti de meserie, nici macar nu se mai uita la pacienti decat de sus, nu misca un deget sa te ajute daca nu le bagi in buzunar ceva.Cand au intrat la medicina probabil au avut intentii bune dar ceva i-a schimbat.Si nu cred ca as suporta sa vad cum moare un om pe care l-am operat eu.Ar fi ceva peste care sunt sigura ca nu as trece niciodataraised eyebrows

| Cryssbest a răspuns:

Nu, pentru ca traim in Romania (si am auzit multi studenti plangandu-se de lipsa conditiilor etc)! Va sfatuiesc sa apelati la realism.
Oricum, parintele medicinei(Hippocrate) spunea deseori : "Cine vrea sa devina medic trebuie sa invete sa faca masaj".
Asta se poate realiza, intr-adevar, mult mai usor. Vorbesc din experienta - am urmat un curs Eurocor despre masaj, care a simplificat mult situatia (in sensul ca eu imi stabileam programul de studiu). Plus ca e autorizat de Ministerul Muncii, si, recent, valabil in alte tari!

| scarly86 a răspuns:

Da, as urma o daca as mai fi din nou la 18 ani.eu termin anul asta farmacia, dar regret ca nu am ales medicina. spitalul in care ti faci stagiile te schimba, te transforma intr un alt om, mai responsabil, mai atent la ce ti spun pacientii care de cele mai multe ori te mint.este o facultate grea, in care ai de invatat cate o carte de 200-300pagini/examen si ai 5-7examene/sesiune, dar in clipa in care simti ca ai ajutat un om, i ai salvat viata, tot ce ai invat conteaza.la fel de adevarat este ca i ffff greu sa anunti niste parinti ca fiul/fiica lor a murit, sa vezi atata suferinta si durere, dar sentimentul cand totul se termina cu bine este inaltator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da as urmao pentru ca este foarte bine in viata sa faci o facultate ori care ar fi acea de acea eu as alege facultatea de medicina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Desi mai e ceva timp pana cand trebuie sa ma gandesc profund la facultate, sunt sigura ca nu voi merge spre medicina. Niciodata nu mi-a placut natura, mediul si urasc chimia laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt clasa a9a si de cand sunt mic am dorit mereu sa fac o cariera in medicina pentru ca asta ma caractterizeaza si asta as vrea sa viu, dar sunt foarte constient ca munca depusa trebuie sa fie riguros planificata iar atentia pe care trebuie sa o ai este una impecabila.