| unknown001 a întrebat:

Având în vedere ca locuiesc în Caraș-Severin, merită să plec la facultate în București sau să accept "normalitatea" și să merg în Timișoara ca restul colegilor mei? Poate mi s-a umplut și paharul să stau într-un oraș mic și atunci vreau să merg cât mai departe posibil, dar gândul de a o lua de la capăt într-un oraș în care nu știu pe nimeni sună destul de bine, plus că ori am văzut prea mult filme din franțuzești din ‘90, dar am fantezia asta despre libertate și artă și viața de om și mi-e greu de foarte multe ori să o aplic în ideea de viitor pe care mi-o vinde "facultatea de automatica si calculatoare" si toata viata de IT-ist, oricât de mult mi-ar place mie matematica. Nu mă aștept ca București să fie Berlinul ca experiență de viață, dar poate pentru că mi-e mai necunoscut, pare puțin mai aproape de ceea ce vreau. Vreau la o facultate bună, sunt a 12-a și mai am extrem de puțin până să fac decizia finală, la bac sper la media 10 sau cât se poate de aproape de 10 at least. Asta așa, mai mult pentru orgoliul meu, nu că ar avea vreo aplicabilitate practică, deci am ambiția necesară să fac față la stres, cel puțin asta cred. Totuși mi-e frică să iau decizia asta, nu știu dacă e cea mai bună, nu știu nici care ar fi cea mai bună de fapt, dar it’s always in the back of my mind. A, și ce părere aveți despre facultate de filosofie? Aș vrea să o fac ca a doua facultate, doar pentru pasiune, dar nu știu cât de greu ar fi să merg cu două în paralel.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Fa o facultate, la Universitate bineinteles, la Stat, la care se intra GREU, ori cu nota mare la dosar, ori cu admitere. Tu stii cat e de citit la facultate? Daca faci doua facultati, esti foarte slab la ambele. Nu e vorba ca e greu; nu ai timpul fizic sa citesti nici macar la una din ele.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Daca tu simti ca cea mai buna decizie ar fi sa pleci la Bucuresti atunci du-te acolo.
Ca tot ai zis ca vrei sa pleci departe ti-as sugera sa alegi sa alegi alte orase in afara de Bucuresti.Mai degraba sa mergi in Sibiu,Brasov,Cluj, Oradea sau Iasi, sunt orase mult mai civilizate si mai faine decat Bucuresti.
,, Mi-e frica sa fac decizia asta"-In viata trebuie sa faci lucrurile cu curaj si incredere, frica exista doar in mintea ta si nu o lasa sa iti afecteze parcursul profesional.Gandeste-te ca daca te duci undeva foarte departe de casa si faci fata cu brio te vei simti ca un barbat adevarat la finalizarea studiilor.
Acum sa discutam cele doua facultati.
Ai mai multe oportunități profesionale cu Facultatea de Calculatoare/Automatica decat cu cea de Filosofie.
Dar in viata trebuie sa faci ce iti place, gandes-te care facultate iti place cel mai mult dintre cele doua si fa o alegere potrivita pentru tine.