| Mcboss05180 a întrebat:

Aveti cunostinte care lucreaza in Germania in domeniul programarii? Am vazut ca au salarii frumoase. Nu ar problema de salariu ci de taxe, am vazut ca te impoziteaza cu 43% daca esti celibatar. Dupa ce platesti tot la stat asigurari de sanatate, de somaj etc. in mana cu cat ramai?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

La clasa 1 și 4 sunt cele mai dezavantajoase, sunt taxele de impozitare cele mai mari, dar cu toate că tot poți trăi liniști in Germania! Nu știu ce salarii au programatorii, deși poți calcula singur pe site http://www.brutto-netto-rechner.info/ căci este greu de stabilit cât poate câștiga. Se țin cont de multe perspective: https://www.brutto-netto-rechner.info/......rmania.php cât și vârsta are rolul ei, daca are asigurare de stat ori privata, daca e necăsătorit și cu un copil sau deloc etc, depinde de regiunea din Germania (fiecare zona are salariul diferit: in Bayern e traiul scump și salariul este diferit) și poți calcula în funcție cum te incadrezi.
Cu atât salariul este mai mare, cu atât mai mult este taxat persoana respectivă, cu toate că tot se poate supraviețui în Germania.
Ca și încheiere ca să vi aici trebuie si sa lucrezi in domeniul asta trebuie să cunoști germana la modul B1-C1. Neamțul te accepta puțin cu engly, apoi nici când îl tai nu-ți mai vorbește, in orice domeniu ai vei vrea sa lucrezi. Este foarte naționalist!