| imihaistoian a întrebat:

Daca am un angajat cu 750 ron cat platesc impozite si taxe la stat pentru el (somaj sanatate tot), cat platesc in contabilitate pentru acesta?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

750 net sau brut? Daca este brut salariatului ii revine un salariu net de 566 lei, contributia salariatului la bugetele de stat este de 184 lei iar contributia societatii este de 210 lei.Deci salariatului ii dai 566 iar la stat platesti 394(184+210)lei.Total pe cheltuieli vei avea suma de 960 lei.

3 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Aproximativ 700de lei

| MrAnderson a răspuns:

Nu cred ca il poti angaja cu salariu brut de 750.
Minimul e de 804, din cate stiam eu.

| darrio2007 a răspuns (pentru MrAnderson):

Gresesti.Are dreptate.De la 1 februarie salariul minim brut pe economie este de 750 lei.Si va mai creste in cursul anului la 800 lei.