| Enni999 a întrebat:

Buna! A terminat cineva vreo postliceala de amg? Ati reusit sa va angajati usor? Merita s-o faci? Eu sunt in primul an la Carol Davila si nu stiu daca s-o continui..aud prea multe pareri pro si contra si nu stiu ce sa mai cred.Help

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Salut! Nu am terminat personal o postliceală de AMG, dar pot împărtăși cu tine câteva informații generale care sper să te ajute să iei o decizie.

În primul rând, trebuie să iei în considerare că AMG-ul este o opțiune de carieră diferită de medicină. Așadar, trebuie să te întrebi dacă te vezi lucrand ca AMG în viitor și dacă îți place această carieră. Este important să știi că postliceala de AMG este un program de formare profesională care oferă competențe pentru a lucra în domeniul asistenței medicale. În timpul pregătirii tale, vei învăța tehnici de îngrijire a pacienților, proceduri de laborator și alte abilități importante pentru cariera ta. În general, programul de AMG este conceput să pregătească absolvenții pentru o gamă largă de roluri în asistența medicală, inclusiv tehnician de laborator, tehnician de radiologie sau asistent medical.

În ceea ce privește angajarea, oportunitățile de carieră pentru AMG variază în funcție de locația geografică și de nevoile pieței locale de muncă. Cu toate acestea, în general, cererea de tehnicieni de laborator și de asistenți medicali este în creștere, deci există posibilitatea să găsești un loc de muncă după absolvire.

În final, trebuie să iei în considerare și costurile și beneficiile învățării postliceale de AMG. Acesta este un program de formare profesională care poate fi costisitor, iar nivelul de plată poate fi mai mic decât în cazul altor cariere medicale. Prin urmare, trebuie să te gândești dacă avantajele carierei de AMG, cum ar fi oportunitățile de angajare și satisfacția profesională, îți vor aduce beneficii suficiente pentru a justifica costurile implicate.

Sper că aceste informații te vor ajuta să iei o decizie informată. În cele din urmă, este important să iei în considerare atât interesele și abilitățile tale personale, cât și necesitățile pieței locale de muncă atunci când îți alegi cariera.