| ancuta286 a întrebat:

Buna! Acum ma informez in legătură cu ce cariera sa aleg. Ma gândeam la academia de poliție din Bucuresti pe drept. Este o idee relativ nouă până acum gândindu-mă doar la drept dar recent am început sa am performanțe sportive ceea ce m-a reorientat. Dupa cum am zis ideea este noua deci nu am foarte multe cunoștințe. Orice informație este binevenită. Din ce mai exact se da admiterea? Cum e de fapt în sistem? Am căutat cât am putut la ei pe site.
Problema pe Care o am este hipermetropia cu dioptrii de peste 3.
Auzisem undeva ca daca este corectabil cu ochelari nu ar trebui sa fie probleme dar la ei pe site esti considerat inapt. Cum vine de fapt? Nu este nici o modalitate de a fi admis dacă ai dioptrii mari?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unul din examenele obligatorii si eliminatorii sunt ochii, iar in cazul tau, nu cred ca poti trece avand hipermetropie avansata.
Poti incerca sa vezi un medic oftalmolog, dar ma indoiesc ca vei trece de proba asta.
In Politie nu risca nimeni sa accepte modalitati sau spagi ca sa-ti dea tie acceptul. La vizita medicala nu se discuta asta, fiindca este chestie de pierdut cariera de medic, daca cineva face o asemenea ilegalitate, care la tine nici nu poate fii ascunsa, fiind este foarte mare si porti ochelari.

| sierra1 a răspuns:

"cu dioptrii de peste 3...Nu este nici o modalitate de a fi admis"

e corect ceea ce spui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nici o modalitate de a fi admis dacă ai dioptrii mari?
Nu.