| Eu_6102 a întrebat:

Am 15 ani, si am terminat clasa a VIII-a. M-am inscris la un liceu, cu profil"stiinte sociale". Dupa ce termin facultatea, pot sa ma inscriu la o facultate de contabilitate? Mare parte din persoanele pe care le-am intrebat au spus ca Da, dar altii au spus ca nu, pentru ca nu o sa am din liceu cunostiintele de baza ale contabilitatii.Lamuriti-ma si pe mine, >pls.big grin

Răspuns Câştigător
| ellene a răspuns:

Desigur ca poti sa urmezi orice facultate vrei, indiferent de profilul care l-ai urmat la liceu. O sa-ti vina mai greu in primul an fiindca o sa fie multe notiuni noi, dar o sa faci fata. Daca mergeai la un liceu cu profil economic, in astia 4 ani iti formai "baza" necesara sa te descurci mai bine la facultate. Insa sa nu iti para rau; si "stiinte sociale" am auzit ca e un profil frumos si vorba aia...peste 4 ani nu se stie daca tot la o facultate de contabilitate o sa vrei sa dai; oamenii isi schimba des parerile happy mult succes

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dupa ce termini liceul ai vrut sa spui? Poti sa te inscrii la orice facultate vrei... Oricum - in facultate - profesorii te iau aproape de la zero... Intr-adevar e mai simplu daca ai facut si liceul pe profil (dar ar putea deveni si plictisitor) dar poti sa faci facultatea in orice domeniu.

| Irina a răspuns:

Indiferent ce profil ai in liceu poti sa te inscrii la ce facultate doresti... eu am facut filologie si tocmai am terminat la economie. Bineinteles va fi mai greut cand schimbi domeniile.

| cribus a răspuns:

Poti sa faci ce falcultate vrei...parerea mea e sa nu asculti de nimeni sa faci ce crezi tu ca e bine pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contabilitate inseamna multa matematica! Multa matematica!
Evident ca poti face orice facultate dupa liceu dar trebuie sa muncesti mult mai mult decat unu care face mult mai multa materie de specialitate in liceu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea este economist si a facut liceul economic.
La stiinte sociale faci doar in 11-a economie, in rest nu...
mama a avut niste obiecte super nasoale( management, drept, contabilitate, statistica etc.), care la stiinte sociale nu sunt.
Bineinteles ca tu vei putea face orice facultate doresti... dar va trebui multa pregatire, meditatii etc...
Mult succes!

| zu a răspuns:

Din ce stiam poti sa dai la ce facultate vrei tu.eu tot la stiinte sociale voi fi si o sa dau la psihologie. cel putin asa cred si vreau acum

| Stefff a răspuns:

Sunt total de acord cu cribus. Daca totusi iti doresi sa urmezi o ramura a contabilitatii de ce nu ai dat la profil"economic"?