| AlfaOmega a întrebat:

Am 17 ani si momentan in afara scolii ma pregatesc la engleza intrucat vreau sa merg la facultate in Anglia.As vrea sa stiu insa ce e necesar pentru a putea merge la universitate acolo(Universitatea se numeste Essex) si probabil ca voi merge la ceva legat de sociologie, relatii internationale.Insa nu stiu ce acte sunt necesare, am inteles ca sunt platite taxele de catre facultate si in plus dispui de bursa daca n-ai venitul anual de 25.000 lire si mai exista si o bursa pentru cei ce vin din tari defavorizate, unde cred ca se incadreaza si Romania. Poate se gaseste cineva care cunoaste ce este necesar pentru a studia in afara.Multumesc

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Intamplator stiu despre ce este vorba; ai grija ca testul pentru care te pregatesti sa fie IELTS fiindca unele universitati englezesti il cer in mod sigur. Apoi trebuie sa scrii un eseu in care sa-ti motivezi alegerea unui anume profil, sa rogi pe unul dintre profesorii tai sa-ti alcatuiasca niste referinte, adaugi toate experientele tale extrascolare care conteaza foarte mult:voluntariat, teatru, redactare de reviste scolare, etc. Aplicatia este bine sa o faci prin UCAS, un sistem de inscriere la cel putin cinci universitati, din orice parte a tarii.Cat priveste taxele, ele s-au marit in ultima vreme, dupa cum stii, dar informatii de ultima ora ne spun ca studentii care provin din tari ale UE pot obtine credite rambursabile. Daca esti in clasa a XI-a e bine ca ai pornit din timp; dar daca esti in clasa a XII-a e putin cam tarziu. Daca vrei si alte detalii poti sa-mi trimiti mesaj in privat si-ti voi spune tot ceea ce stiu.Succes!

2 răspunsuri:
| Wooo a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1_Uzb1h1l3g

LINK MAGIC >>> http://www.vivasms.ro/h/5f48a30a95

Alatura-te celei mai cool comunitati si primesti promotii targetate si personalizate, discounturi, oferte last minute, invitatii pentru evenimente direct pe telefonul tau mobil!
In plus, castigi bani. Pentru fiecare SMS pe care il primesti de la vivaSMS esti platit. Vrei mai mult? Recomanzi prietenilor tai si esti platit pentru fiecare SMS primit de ei si membrii recomandati de ei.
In acelasi timp si companiile sunt incantate sa trimita oferte care ti se potrivesc perfect si sunt pe gustul tau.
Sa nu uiti totusi de investitii profitabile >>>
https://uinvest.com.ua/? amigosid=32587

| specialsam a răspuns:

O sa ai nevoie si de un scor bun la un test de limba gen toefl sau cambridge; incerca pe site la ei, vezi la sectiunea international students...