| osimplaintrebare09 a întrebat:

Am auzit ca daca ai acnee sau semne de la acnee/ probleme cu dantura/ miopie, nu poti sa dai la academia de politie, academia tehnica militara sau medicina militara. E adevarat?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La admitere se cere un examen medical care se face de obicei la instituția unde urmează să înveți. Acest examen medical este mai riguros decât cele obișnuite în sensul în care se analizează dacă problemele de sănătate pe care le ai te fac apt sau nu pentru o activitate în domeniul militar. Nici una din cele scrise mai sus nu sunt aspecte eliminatorii dar și aici, ce inseamnă probleme cu dantura? Să îți lipsească majoritatea dinților? Ce inseamnă miopie, în ce grad? Acestea le va decide comisia medicală în urma examenului medical. Acesta este eliminatoriu, cu el se începe.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna ziua. Articolul urmator raspunde la aceste intrebari la o serie de alte intrebari frecvente:
https://www.academiadepolitie.com/......-a600.html

| Alxblx a răspuns:

Foarte absurd. Nu, nu este adevărat

| NelsonM a răspuns:

Esti dusa...