| Rumi a întrebat:

Am auzit ca nu poti scapa de miopie. Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AshleyB a răspuns:

Asa pur si simplu doar purtand ochelari nu poti scapa de miopie! Si eu am - la 16 ani am ajuns la -3 si imi creste din an in an cu -0, 25 la un ochii, ambii, depinde. Dupa 18-21 de ani, depinde, cand ochii se stabilizeaza ( diopriile nu mai cresc) se poate face operatia cu laser. Costa in jur de 1000 de euro la ambii ochi. Dureaza in jur de 15 minute iar a 2-a zi vezi perfect. Depinde si de dioptrii ( de la -7 in sus este mai greu sa se ajunga la 0 ).

| Rumi explică (pentru AshleyB):

Deci sa inteleg ca doar cu operatie se poate scapa de miopie.

16 răspunsuri:
| Alocispeptunoi a răspuns:

Da

| torsi a răspuns:

Depinde cat de avasata este!

| kitten95 a răspuns:

Daca e la inceput(chiar la inceput) se poate corecta cu okelari. Dar mai tarziu e nevoie de operatie(daca e in stare mai avansata, dupa cativa ani).

| Rumi explică (pentru kitten95):

Si daca la inceput am avut -1, 50 la ambii ochi iar peste 2 ani a crescut la -2 la unu si -1, 75 la celalat se mai poate corecta cu ochelari?

| AshleyB a răspuns (pentru Rumi):

Ti-a crescut putin, esti norocoasa, cu ochelari clar nu se poat corecta la 0 dar poate sa dea inapoi dioptria dar foarte putin si se intampla foarte rar. In cel mai bun caz ochelarii, purtarea ochelarilor, poate stagna dioptria. Dar suntem copii si ne dezvoltam, asa si ochiul si cu siguranta va creste... nu vreau sa te sperii, doar iti spun pentru a sti la ce sa te astepti. E frustant ca trebuie sa purtam ochelari stiind ca ii porti doar ca sa nu creasca mult. Eu nu i-am purtat 2 ani aproape deloc ( eram inconstienta la 12-13 ani) si de la -1 am ajuns la -2, 50... Mai e optiunea cu lentile de contact daca te intereseaza, daca nu iti place sa porti ochelari dar necesita niste lucruri foarte grele si exista riscuri mari. Trebuie vorbit cu doctorita. Poarta ochelarii doar asa nu vei ajunge cu borcane laughing si cu siguranta te vei putea opera in viitor. :*

| Rumi explică (pentru AshleyB):

Mersi mult. happy

| Deliadelias a răspuns:

Daca-ti faci operatie, poti :*.

| Iяiηα a răspuns:

Nu e adevarat, operatia cu laser nu se face doar la 20 de ani, am eu un coleg care si-a facut pe la 13 ani, la Bucuresti parca.Acum s-au specializat spitalele si se poate face si mai repede.happyBafta daca vrei sa-ncercihappy

| AshleyB a răspuns (pentru Iяiηα):

La 13 ani ochiul nu este complet format si risca sa aiba din nou miopie... dar nu stiu eu nu risc.

| Iяiηα a răspuns (pentru AshleyB):

In fine, daca doctorii i-au facut operatia, doar n-or fi tampiti sa-l lase orb sau ceva de genu.Stiau ei ce stiau.

| Rumi explică (pentru Iяiηα):

Cred ca Ashley vroia sa spuna ca la varsta de 13 ani mai exista riscul sa faca miopie si degeaba s-a operat.

| Iяiηα a răspuns (pentru Rumi):

Ok...happy

| beyonce99 a răspuns:

Depinde cat de grav este.

| Bie a răspuns:

Nu,nu este adevarat.Se poate face o operatie cu laser la o varsta de peste 20 de ani.