| adutzadragutza a întrebat:

Am dat test si nu stiu daca am facut bine un exercitiu la mate. Puteti sa ma ajutati si pe mine plz happy dau funda. Exercitiu e cam asa :
Mentionez ca e de cls a VI-a:

M={ -4; -5; 9; 1; -8; 4; 0; -7}
Aflati:
A={ x apartine M cu proprietatea ca |x| = x}
B= {x apartine M cu proprietatea ca |x|=-x}
C={ x apartine Z cu proprietatea ca |x| apartine M }
C

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

A={9,1,4,0} adica numerele care nu au semnul - in fata
B=9, 1,4, 0 la fel ca A
C=toate numerele
Cel putin asa as zice eu, dar nu sunt sigura ca e corect.
Oricum, sper ca e corect asa cum l-ai facut tu. Succes!

6 răspunsuri:
| adutzadragutza explică:

Nu e tema ma jur.ca nu e tema ...am dat test azi la algebra doamnee ce oam, eni cer un raspuns si mi se da o jignire happy

| adutzadragutza explică:

Multumesc lui PisyRock si Rosy am dat funda si intelegent si la restul nu vreau sa zic nimic doar ca poate un om are nevoie de ajutor nu la tema si interpretezi altceva adica ce oameni mai sunt pe aici ceri ajutor si ti se intoarce spatele poate ma mai si denunta oh go on dar nu-i nim Dumneze ne vede pe toti happy

| PisyRock a răspuns:

Dupa parerea mea, ar veni toate nr doar daca nu vine Z indice + sau -

Răspuns utilizator avertizat
| ElyEly14 a răspuns:

A=M are toate numerele
B este multimea vida ca nici un numar care trece prin modul nu da cu -
C cred ca e tot M

| alina_8871 a răspuns:

Nu e de clasa a IVa sa stii.