| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Am discutat cu o fata despre Cambridge și acum am întrat de tot în ceata. Eu știu ca dacă ai C1, nu mai dai deloc Bacul la engleza. Fata respectiva spune ca nimic nu te scutește de Bac la engleza. Pana la urma, cum e?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nivelul de atestare lingvistica C (C1, C2) este de nivel lingvistic universitar, de filologie).
Daca dispui de o asemenea certificare recunoscuta, atunci se recunosc si nivelele inferioare (Bac-ul la examenul lingvistic se echivaleaza cu nivelele B2, respectiv B1).

| sierra1 a răspuns:

Având Cambridge, ți se recunoaște proba la engleză (asta dacă n-o fi ca anul ăsta, adică deloc)

| Cosmin86 a răspuns:

Ce importanta are? Da proba la bac si gata, chiar daca te scuteste.

| 4StarLight a răspuns:

Nu exista Bac la engleza, exista numai competențe, care nu sunt chiar acelasi lucru cu o probă de bac. Ca sa iti echivalezi acele competențe, ai nevoie de minim un nivel B1. Fata cu care ai discutat a gresit spunandu-ti ca nivelul C1 nu te scutește de acea probă de la competențe. De fapt, e un nivel mai mult decât necesar. Pentru cei ce sunt la profilul de bilingv, aceștia pot echivala cu o diploma de minim B2, pentru cei ce sunt la profiluri simple, fără bilingv, pot echivala de la B1 in sus.

| Elena_Maria_1993 explică (pentru 4StarLight):

Si acest B1 te scutește și de proba scrisa? Sau doar de cea orala?

| 4StarLight a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

De toate probele.

| Jackpot2 a răspuns:

Dacă dai examen cel puțin PET B1 se echivalează la BAC proba de competenta lingvistica engleza valabil pentru orice limba dacă deții un certificat de cel puțin B1