| onlychengs a întrebat:

Am intrat in clasa a12a la profilul stiinte ale naturii si sunt foarte nedumerita in ceea ce priveste facultatea. Nu iau in calcul absolut deloc medicina pentru ca nu m-am pregatit pentru ea si nu consider ca m-ar atrage un job in acest domeniu, informatica la fel si nici nu am vreo inclinatie artistica (de ex. cantat, desenat etc). Cum as putea sa-mi dau seama la ce facultate m-as potrivi? Optiunile stranse pana acum (mai mult din impuls consider eu) sunt urmatoarele: Ecologie si protectia mediului, Tehnologia tricotajelor si confectiilor, Contabilitate si informatica de gestiune, Finante si banci, Comunicare si relatii publice. Nu pot sa spun ca sunt foarte atrasa de aceste domenii sau ca am foarte mare inclinatie spre ele, sunt un elev obisnuit care daca se straduieste poate obtine note bune la majoritatea materiilor, insa nu am una preferata neaparat, gasesc aspecte interesante si mai putin interesante la orice. Intr-un timp ma gandeam sa dau la Facultatea de Limbi Straine, insa am renuntat pentru ca nu stiu daca voi rezista, iar optiunile in orasul in care vreau sa merg la facultate (Iasi) mi se par cam limitate in domeniul asta. De asemenea, nu pot spune ca nu am fost descurajata in privinta alegerii acestei facultatilaughing)
Ce ma sfatuiti sa fac? Iar daca are cineva recomandari, experiente personale etc il rog sa le impartaseasca cu mine. Help a sis outlaughing O zi buna!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pot sa te incurajez prin a-ti zice ce am ales eu la acea vreme. Si ce am vazut la ceilalti. Poate o sa te ajute. Daca nu, o sa incep cu aburelile despre viata si motivatie si... chiar nu as vrea sa se ajunga acolo laughing (deci mai bine accepti prima varianta).

Eu tocmai in clasa a 12-a sem 2 m-am hotarat la ce facultate sa merg. Si eu am facut stiinte ale naturii, pentru ca m-am luat dupa o ruda. Credeam ca vreau sa ajung mare medic. Dar nu asta era ce voiam sa fac. M-am gandit apoi la ceva artistic dar... neh. Asa ca am urmat la ce mi-a mai ramas si la ce m-am priceput oarecum, matematica. Asa ca am dat la poli. Dar nu, nu vreau sa faci la fel. Mergi acolo unde crezi. Acum urmeaza partea a... unu virgula cini sa zic asa.

Dupa ce au mai trecut anii, mi-am dat seama ca, in cazul meu, stiinte ale naturii a fost o alegere excelenta. De ce? Pentru ca era undeva la mijloc. Puteam dupa sa ma indrept inspre orice. Dar desigur, nu mi-a zis nimeni asta. Acum, eu lucrand in programare, alaturi de alti colegi si fosti colegi, pastrand legatura oarecum si cu ceilalti, care au mers pe la litere, management, finante, medicina, farmacie... pot sa iti zic ca poti sa faci orice vrei tu. Chiar si dupa ce alegi o facultate. Am avut timp sa ma ocup si de desen, si de psihologie si de media. Asta in cazul meu. Mereu am crezut ca daca merg acolo unde este mai greu, o sa fie mai bine. Insa nu este chiar asa.

Ar fi mai multe de zis despre mine (ca ai cerut experiente personale), dar sa revenim la tine. Mereu am zis asta, si mereu o sa o zic: Nu trebuie sa urmezi neaparat o pasiune. Urmeaza o oportunitate si adu pasiunea cu tine acolo. Consider ca asta este extrem de important.

Sa zicem ca mergi la o facultate, nu iti place. Renunti din primul an si mergi la alta. Noua ne-a zis la inceput, tin minte si acum, in prima zi, sa ne uitam in stanga si in dreapta noastra ca pe jumatate dintre noi nu o sa ii mai vedem (si evident ca cei doi minunati colegi ai mei s-au uitat la mine -_-). Si chiar asa si a fost. Pana in ultimul an, au plecat chiar jumatate. Unii s-au dus la alte facultati, altii la alte domenii, altii au plecat prin strainatate. Altii au renuntat ca este greu. Desi, greutatea nu este o scuza. Referitor la poli, stii putina matematica, ai o gandire logica, vrei mai mult? Atunci este perfect. O sa treci de toate examenele intr-un final. Chiar recent mi-a scris cineva tot de aici de pe TPU, care era la filologie, ca vrea sa dea la poli la Iasi (parca). Pot sa zic ca anii de studentie sunt extrem de frumosi, mai ales la facultatea si in colectivul potrivit.

Asa ca ce mai astepti? Suna doar azi la 012... glumesc.

Nici nu trebuie sa ai o materie preferata. Nici eu nu am avut si nici altii. Chiar daca mi-a spus un profesor odata, ca daca iau din fiecare cate putin, nu o sa ma pricep la nimic. Ei bine... asta este. Fa ceea ce te face pe tine sa te simti bine. Nu conteaza ce este.
Ce vrei tu cu adevarat? Libertate? Bani? O gandire potrivita? Poti sa alegi dintre aceste lucruri.

Indiferent unde mergi, indiferent ce faci, cu o mentalitate potrivita, o sa fie bine tongue si o sa treci peste toate. Nu exista prea greu. Exista doar inconstienta si lipsa de informatie. Esti om. Daca nu pentru tine este clipa asta in care ai pus intrebarea asta pe TPU, nu stiu pentru cine altcineva este. Daca nu pentru tine este acest moment de indoiala referitor la facultate, nu stiu pentru cine altcineva ar fi.

Noi nu putem sa iti spunem mai multe (cel putin eu), alegi tu ceea ce vrei (poli, da?), nu iti sugerez nimic (poli, da?) si nu iti zic sa mergi acolo unde este mai greu (etcti, ac). Mergi acolo unde vrei tu si unde simti happy

Dar ca ultim sfat, alege mereu de sus, sa poti sa ai de unde sa dai inapoi. Invers nu se poate. Si nu uita chestia cu pasiunea si oportunitatea.

Si uite asa, am scapat fara partea a doua.
Iti doresc sa faci alegerea buna (desi nu exista doua cai, exista numai una, cea necunoscuta) si o seara faina sa ai!

| onlychengs explică (pentru DoarBogdan):

Iti multumesc tare mult pentru raspuns, sincer! Nu ma asteptam la un raspuns chiar asa de motivationallaughing Personal, am venit la stiinte ale naturii cu gandul ca fac "de toate" si ca materiile de uman le-as putea invata si singura spre deosebire de matematica unde e mai greu (not gonna lie, si la recomandarile mamei, dar i-am dat dreptate in final). Am vazut ca mi-ai tot sugerat sa vin la poli, hmm, sincer daca m-ai fi intrebat acum cateva luni daca as vrea la ceva pe partea tehnica as fi raspuns clar ca nu, dar in ultimul timp chiar am inceput sa iau in calcul si optiunea asta. In general am note bune la matematica si daca ma chinui putin reusesc si la fizica sa scot note chiar decente. Cum am zis in postarea initiala, daca ma chinui putin chiar pot obtine note bune. Oricum, iti multumesc tare mult pentru ce ai scris, chiar m-ai motivat sa gandesc mai optimist in ceea ce priveste facultatea big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru onlychengs):

Ma bucur sa aud asta big grin

Nu este lege sa ai note bune la mate... poti sa treci prin facultate daca stii lucrurile basic. De aia este faculate. Te invata acolo ce trebuie sa stii. Dupa urmeaza acele materii pe care nu o sa le intereseze nimeni, shaorme, nopti nedormite, sesiunei, restante, shaorme, prieteni, iesiri, pfai... o intreaga viata de om, ce sa mai. Am zis shaorme? (glumesc).

O seara frumoasa sa ai. Si toate celelalte.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Unde scrie ca e musai sa faci facultate si mai ales ACUM? Te-ai gindit la o cariera militara? La jandarmi de exemplu faci vreo 3 ani de post-liceala si dupa aia ai job caldut, platit bine...

| onlychengs explică (pentru GabiDumitrescu):

laughing) Sincer iti spun, la asa ceva nici nu m-am gandit si nu cred ca o sa iau in calcul vreodata, pentru ca nu am conditie fizica si parca n-as crede ca m-as potrivi intr-un asa domeniu LOL
Iar referitor la prima intrebare, imi doresc sa traiesc viata de student si chiar vreau sa "evadez" din orasul in care locuiesc. Stiu ca poate suna un pic extra, dar asa simtlaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru onlychengs):

Asta cu conditia fizica se rezolva cu putin antrenament. Viata de student s-a cam dus pe p*&a cu covidul asta. Mai degraba cauti direct sa te angajezi pe un vas de croaziera sau ceva de genul. Serios, la noi 80% dintre studenti efectiv pierd timpul in loc sa faca ceva cu adevarat pentru ei in anii aia.

| Catrice a răspuns:

Baga o postliceala.

| onlychengs explică (pentru Catrice):

Nu-mi doresc postliceala din simplul fapt ca vreau sa merg la facultate si sa traiesc experienta vietii de studentbig grin

| Catrice a răspuns (pentru onlychengs):

Eh fiță laughing

| laSoledad a răspuns:

Au mai ramas ingineria sau contabilitatea, ca sa scoti ceva bani dupa. Restul facultatilor pe care le-ai mentionat nu-ti vor asigura o profesie cautata pe piata din ziua de azi.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa faci ce simti tu ca ti se potriveste. Cunosc persoane ce au facut facultate doar ca asa au vrut parintii, sau ca au crezut ca le va crea un viitor stralucit. Am un prieten bun, are 3 facultati. Si ce crezi? Nu lucreaza in nici un domeniu. S-a axat spre muzica.
Eu cred ca atunci cand faci ceva cu pasiune te face sa te simti mai bine. Si esti stimulat sa inveti mai mult, pentru ca iti place.
Tu trebuie sa iti urmezi inima, sau sufletul. Exact ce ti-ar place tie, aia sa faci.
Mama a vrut ca eu sa devin doctor. Si mie imi e frica de ace, am fobie la spitale si ace. Deci, nu m-am axat pe asta. Consider ca trebuie sa faci ceva pentru binele si fericirea ta. Multi copii fac facultate, un anumit profil pentru ca asa isi doresc parintii. Si nu e ok.
Mult succes.

| onlychengs explică (pentru SweetbutPsychoGirl):

Multumesc pentru raspuns! Chestia este ca nu prea stiu ce-mi place si totusi n-as crede ca o sa ajung departe daca mi-as urma "visele". Cam pesimist, dar eh. Cel putin in momentul in care eram hotarata sa merg la limbi straine cam toata lumea a strambat din nas:/ Si da, inteleg ca n-ar trebui sa-mi pese de parerea lor dar reactiile lor mi-au dat de gandit si m-au facut sa ma intreb daca totusi au dreptate sau nu.