| CiocolatăCuCăpșuni a întrebat:

Bună, am mai multe întrebări pentru studenții care au terminat sau sunt încă la facultatea de medicină. Eu acum trec pe clasa a XI-a și sunt la științe ale naturii ( bio-chimie) și mă gândesc ca mai departe să dau la medicină, inițial am dat la acest profil ca să merg mai departe la farmacie, dar parcă mi-ai plăcea mai mult la medicină chiar dacă din câte am auzit este foarte greu. Bun, una din întrebările mele este dacă e așa de greu cum spune lumea, și dacă trebuie sa tocești foarte mult? Țin să specific că eu nu sunt genul care tocește, eu învăț logic deoarece dacă tocesc azi știu, săptămâna viitoare nu mai am habar ce am învățat.
Aștept răspunsurile voastre. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Biggiesan a răspuns:

Dacă ai cu adevărat înclinație către medicină, atunci nu te speria de volumul mare de informație! Chiar dacă vei învăța logic, va trebui să mai și memorezi anumite denumiri în latină ori greacă veche, sunt destule, dar nu te speria de ce zic alții. Medicina e cu adevărat o facultate, la fel ca și arhitectura, dacă vrei să ai acces la asemenea domenii, trebuie să fii neapărat pasionat. Cu învățatul stai liniștită, tot baza logică rămâne principală ca metodă. Ceea ce cred că e foarte important la asemenea facultate este că, procesul de învățare va trebui să fie unul fără intermitențe. Va trebui să înveți mereu, după fiecare curs, altminteri dacă vei lăsa totul la urmă, se va aglomera multă informație care într-adevăr poate fi năucitoare chiar și pentru cineva deștept.Succes!

| CiocolatăCuCăpșuni explică (pentru Biggiesan):

Da, sunt conștientă că o să trebuiască să învăț mereu dar îmi asum responsabilitatea. Cel puțin așa văd lucrurile acum. Mulțumesc mult pentru răspuns!

1 răspuns: