| Justmeandmysmile a întrebat:

Am nevoie de ajutor de cineva care va fi in acest domeniu sau este. Ma gandeam sa ma duc la medicina, trebuie sa ma decid odata la ce facultate vreau am 16 ani. Insa trebuie sa mergem la morga si vom face disectii? Nu-i vorba ca mi-e frica, dar nu stiu cum as reactiona. Ceea ce m-a impins si mai mult spre medicina (desi ma gandeam de mult) este serialul House M.D.Chiar daca e serial,mi-ar placea la nebunie sa salvezi oameni. Problema mea e putin cu chimia,mi se pare grea! Biologia o iubesc. Si in ce consta materia de biologie pentru admiterea la Carol Davila? Ce o sa ma fac cu chimia? SI daca nu intru? CUm oi reactiona la disectii. SI nici nu ma pot decide daca vreau medicina generala,medicina dentara(stomatologie) sau farmacie(acolo nu stiu cum e cu salariul straight face). Asta mi-ar placea. In rest imi mai plac matematica si engleza,dar nu vreau la facultatea de mate sau limbi straine etc, ca n-am ce profesie sa fac de acolo.Si daca studiez la Carol Davila voi putea lucra sau sa ma transfer cu slujba in strainatate,gen America de preferat? Sau Anglia, dar as vrea America. FUnda pentru cine ma poate lamuri si calma.! MUltumesc.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

La Carol Davila se da examen la bio si la alegere chimie sau fizica.Deci daca nu te pricepi la chimie iti poti alege fizica, insa iti spun din experienta proprie ca daca nu as fi stiut chimia de admitere nu as fi inteles nimic din materia din primul semestru.Nu te vei duce la morga, ci la o simpla sala de disectie, care e cu totul altceva. Disectii nu vei face tu, ci va veni proful si iti va arata diverite organe pe un cadavru deja taiat si la care se uita toata lumea.

6 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Te cheama mariuca? eh ca te-am gasit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Disectii si lectii pe dcadavre vei face toata facutatea ca altfel nu ai cum sa inveti.

ce ai vazut tu in Dr House cu birouri frumoase si pacineti interesanti si misteriosi nu se intampla.
in realitate vei avea de a aface cu boschetari plini de paduchi si bauti, cu tigani care isi sparg capetele unii la altii, cu victime din accidentele rutiere fara vreo mana sau un picior, cu infectii de piele, cu oameni inconstienti care face pe ei samd. daca inca mai vrei sa faci medicina si sa ajuti oameni tot respectul meu, eu nici sange nu pot vedea

| fatadedac a răspuns:

Pe cadavre vei lucra mai toata facultatea. O să te obisnuiesti relativ repede.

| AlinAbyzou a răspuns:

Cred ca daca nu nu mergi la medicina legala nu faci disecti tongue...nu sunt sigur si eu vreau sa dau la medicina, dar la cea legala happy...

| Tutuc_Marine_1990 a răspuns:

Eu mi-am ales INFORMATICA aplicata

| Bethany96 a răspuns:

Daca vrei chiar sa mergi, incearca si vezi daca intri, macar ramaii cu inima impacata ca ai incercat decat sa iti para rau ca nu ai incercat. Gandeste-te si la altceva ai doar 16 ani, pana cand ajungi la facultate o sa vrei altceva. Bafta oricum :*happy
Funda?