| AnonimR00066 a întrebat:

Am nevoie de cateva informatii cu privire la acordarea burselor in cadrul universitatii din Bucuresti. Un elev de la buget poate beneficia de o bursa in primul semestru al anului 1? In ce conditii? Ma axez in principal pe facultatea de litere.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Claxon987 a răspuns:

Eu cand am intrat la facultate a fost admitere pe baza de examen. Am luat o nota care m-a plasat printre primii, era un anumit numar de burse acordate de la stat, si m-am fost printre beneficiari. Nu automat daca ai intrat la buget ai si bursa. Daca azi este admitere cu dosar sistemul e acelasi, daca sunt 50 de burse si tu ai avut nota mare astfel incat sa fii intre primii 50, iei bursa. Trebuie sa intrebi la secretariat detalii, mai greu, dar le obtii. Trebuie sa ai note mari si sa nu ai restante sa poti pastra bursa de studii in continuare. Mai sunt si burse sociale, nu stiu care e plafonul ca sa poti beneficia, dar e destul de jos, trebuie sa fii intr adevar un caz social. Mai bine facultatea de limbi straine decat litere, sunt multe specializari ai de unde sa alegi. Succes!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vei lectura "Metodologia de acordare burse" de pe website-ul facultatii de litere -Bucuresti, vei afla raspunsul la intrebarea postata. Deschide pdf-ul din link-ul : https://litere.ro/studenti/burse/