| onlychengs a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care s-au hotarat la ce facultate vor sa dea sau care deja sunt la facultate. Sunt in clasa a 11a, pe sn si chiar nu stiu ce sa fac mai departe, la ce facultate sa merg. Nu pot sa spun ca imi place o anumita materie in mod deosebit si nici ca as fi extrem de buna la vreo una. De asemenea, nu am venit la sn pentru ca mi-ar placea stiintele sau matematica, am venit aici pentru ca m-am gandit ca daca as vrea pe viitor sa ma transfer la uman ar fi mai usor sa recuperez decat daca m-as transfera de la uman la real. Asa ca materii la care sa zicem ca învăț cu plăcere sunt engleza si partea de populatie de la geografie. Atat. Medicina iese din discutie deoarece nu ma atrage absolut deloc. Cum as putea sa imi dau seama la ce facultate ar trebui sa merg? Multumesc.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te gândești la ce facultate vrei să dai. Gândește-te ce vrei să faci în viață, ce vrei să lucrezi, din asta să rezulte facultatea.

| krt0f1oR a răspuns (pentru sadrian46):

Gandeste mult unde vrei sa dai, si eu sunt tot in clasa a 11a si nu stiu unde sa dau. Daca nu ma pot decide nu ma voi duce sau o sa ma duc sa fac ceva mai simplu si de scurta durata doar pentru a obtine un job din care sa castig cate ceva pana imi vor veni pentru ce as putea face in viitor.

| AnastasiaK a răspuns:

Ai putea, daca ai posibilitatea, sa stai un an acasa, timp in care sa incerci sa vezi ce inseamna diferite meserii. Eventual sa mai mergi pe la cateva facultati la cursuri sa vezi cum e (daca vorbesti cu un student de acolo poti intra usor la un curs ca sunt multi oameni, deci profii nu ii stiu pe toti, si sunt multi care nu vin). Iar asa, poate iti dai seama.

Daca nu exista varianta de a sta acasa, ia-o altfel: vezi in ce consta admiterea si planul de invatamant la mai multe facultati si gandeste-te la care ai putea intra usor (eventual sa primesti bursa) si nu ti-ar complica viata. Apoi, in timp ori ajungi sa-ti placa ori cand descoperi ce vrei, te poti apuca de alta fara sa simti ca te-a torturat prima.

Dar cum ti-a spus cineva deja, mai important e sa-ti dai seama ce vrei sa faci dupa facultate si abia apoi alegi facultatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa vezi si ce se cere pe piata muncii. Daca mergeai la un targ de cariere vedeai ca se cer: ingineri (IT), limbi straine, resurse umane. Iti sugerez sa faci o facultate serioasa, ai numai o sansa la facultate in regim bugetat unde nu platesti nimic. Daca iei si bursa este mai bine. Facultatile serioase sunt cele din inginerie, matematica, drept, medicina, academia de politie. Nu te baga in domeniul geografiei pentru ca vei lucra in alt domeniu dupa ce termini facultatea. Am colegi care au terminat geografia si acum lucreaza la Bosch pe pozitii necalificate. Decat sa faci o facultate doar pentru diploma mai bine faci un an de scoala de politie si ai un job asigurat, lucrezi in domeniul in care ai studiat si nu mergi pe o pozitie de necalificat (salariu minim pe economie). Academia de politie este mai buna pentru ca iesi direct ofiter de politie. Daca te atrage o pozitie de avocat/notar/procuror poti da la drept dar si acolo termina multi si lucreaza prin mall-urile din Cluj. Acolo ori esti bun si iei un post ori ai pile si iei un post.
Ingineria se cere la greu mai ales in marile orase cum sunt Clujul, Timisoara etc. Programare si inginerie electrica, te platesc foarte bine dar trebuie sa-ti placa matematica pentru ca altfel nu termini politehnica. Sper sa faci o alegere buna si sa te gandesti la viitor, daca se va cere pe piata muncii domeniul in care te pregatesti.

| onlychengs explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam intr-un timp sa dau la limbi straine, dupa cum am zis imi place engleza si ma gandeam sa aleg ca a doua limba o limba asiatica. Sunt pasionata de cultura din tarile asiatice si chiar mi se par interesante limbile precum chineza sau coreeana.
In ceea ce priveste academia de politie, nu m-as descurca, am avut un mare dezavantaj in generala ca nu am facut istorie deloc, iar acum fiind la real, din nou, fac istoria cand si cand. Iar cu facultatea de drept nu stiu ce sa spun... dupa ce ca inveti o gramada ai sanse mici sa intri in barou, din ce am auzit.
Nu vreau sa par genul de persoana care vrea sa invete putin dar sa aiba rezultate mari, insa consider ca daca nu invat de placere la o anumita materie invat degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru onlychengs):

In primul rand sa te gandesti unde vrei sa lucrezi, daca se cere meseria asta. La litere ajungi traducator sau profesor. Stiu multi care au terminat literele la Cluj si acum lucreaza ca recruiter in resurse umane. Si in resurse umane e fain si ce cere. Dar facultati precum geografia, istoria si altele de genu sunt facultati fantoma de umplutura. Daca faci o facultate sa o faci PENTRU a lucra in domeniul respectiv, altfel pierzi ani din viata si sansa la o facultate in regim bugetat. Daca ai conditie fizica/sanatate tun si te pricepi la limba romana zic sa incerci in domeniul militar sau politie. In domeniul militar e mai bine pentru ca nu ai atata bataie de cap cu toti betivii de pe drum care se bat sau fac talharii, cum fac politistii comunitari. Mergi la centrul de recrutare din judetul tau si vezi ce se cere pentru admitere. Stiu mai multe persoane care au terminat scoala de politie si acum sunt bine, cu servici asigurat, bani de chirie si mancare. Eu am facultate si master, lucrez pe bani mai putini decat unul care are un an de scoala de politie, La academie e si mai bine pentru ca ai studii superioare in domeniu. Esti domn ofiter si nu mergi sa lucrezi pe un salariu minim pe economie sa te injure toti prostii. In ziua de azi as merge pe doua domenii sigure: IT (inginerie) sau armata/politie. Astea se cer, as vrea sa nu fi pierdut vremea cu studii care nu se cer pe piata.

| christine99 a răspuns (pentru onlychengs):

O varianta buna e specializarea limbi straine aplicate, dar limbile asiatice insa sunt foarte greu de invatat in sensul ca va trebui sa devii fluenta dupa ce termini studiile, mai bine alegi spaniola, germana, daneza, suedeza.