| Adenny228 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care sunt la medicina sau au cunostinte acolo.As vrea sa stiu ce fel de practica se face in timpul facultatii, din ce an si in spitale.De asemenea as mai vrea sa intreb de rezidentiat cum iti alegi specializarea, adica poti sa alegi inainte de al da sau dupa.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Practica se face din primul an, cand se incepe cu morga, disectii. Se continua cu practica in functie de materiile studiate. Rezidentiatul de face dupa terminarea celor 6 ani de facultate, si este pe baza de numar de locuri disponibile si examen pentru ocuparea locurilor respective. Specializarea o alegi mai mult in functie de media obtinuta la acest examen decat in functie de preferinta. De exemplu, pe chirurgie sunt 7 locuri, ai obtinut la examen media 9.40, degeaba ai vrea chirurgie, daca s-au ocupat locurile disponibile de cei cu medii mai mari de 9.40, tu ai putea alege una din specializarile neocupate deja de cei cu medii mai mari decat a ta, si tot asa.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ma insel din anul 3 incepe practica in spitale, treci prin fiecare specializare (nu sunt foare sigur insa)