| moonlightmaria a întrebat:

Vreau sa dau la medicina, si am o intrebare. facultatea de medcina dureaza 4 ani si 2 ani rezidentiat in total 6?, sau doar facultatea de medcina dureaza 6 ani, plus rezidentiat inca 2? va rog frumos daca ma puteti lamuri. si inca ceva... specializarea o poti face in timpul facultatii? sau dupa ce absolvi facultatea faci specializarea separatat? de exemplu daca doresti sa devii medic specialist dermatolog.

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

6+2; specializarea o faci dupa. in medicina inveti toata viata, daca vrei sa ti se se spuna Doctor si sa si fii, pe termen lung

| dailydaisy07 a răspuns:

Dureaza 4 ani dar trebuie si masterul nu e obligatoriu dar 2 ani!

| vinty a răspuns:

4+2 de master e normal.

Va rog ma ajutati si pe mine cu un exercitiu, nu am putu sa deschid un topic.
Sa se determine 3 numere, stiind ca mediile aritmetice a cate doua dintre ele sunt 35, 54 si 61.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde mama naibii ati scos asta ca dureaza 4 ani? Fatooo facultatea dureaza 6 ani! (obligatorii!) Daca mergi la medicina generala mai faci inca cativa ani in plus 3-7 ani ( rezidentiat) adica cam intre 9-13 sa fin exacti. Daca vrei la medicina dentara faci numai 6 ani, fiinndca ai libera practica dupa 6 ani. Dar ai grija este foarte mult de invatat si trebuie sa fi FOARTE pasionatawinking este foarte greu. Daca este in clasa a 11 a iti sugerez sa te apuci de acum de meditatii pentru admiterewinking. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de medicina dureaza 6 ani batuti pe muchie. Apoi trebuie sa faci rezidentiatul care, in functie de specialitate dureaza intre 3 si 7 ani.