| Mihaela18Tc a întrebat:

Am o întrebare pentru cei din Moldova. Ce este mai bine să fac liceul sau colegiul? Vreau foarte mult să intru la colegiul de medicină sau administrare și business, dar mai multi mi-au zis că colegiile sunt foarte slabe și BAC-ul va fi mai greu de susținut. Păreri?

Răspuns Câştigător
| nicoletii67 a răspuns:

Și eu m-am confruntat cu această întrebare, dar am găsit răspunsul. Haide să o luam logic, dacă faci liceul ai doar Bac-ul și atât, iar dacă faci vreau colegiu ai Bac-ul, dar și ești în plus cu o profesie. La colegiu Bac-ul nu va fi greu dacă vei învăța, crede-mă. Primul an îți va fi puțin mai greu. Alege colegiul, deoarece ai mai mult de câștigat, iar după poți să mergi la o școală profesională.
Mă bucur că am putut să te ajut...

1 răspuns:
| 0x11111051 a răspuns:

Personal - am absolvit colegiu. La final ești cu 2 documente ce atestă finisarea liceul (în anul 3 dai Bac-ul, în anul 4-5 dai Examenul de stat) pe care pe ambele poți întra la universitate. Dacă nu mă greșesc, la universități, 90% îs pentru cei care vin cu diploma de bac, iar restul 10% îs locuri pentru cei care vin cu diploma de colegiu.
La moment, diploma mea de bac se prăfuiește undeva... pe raft big grin