| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Recent m-am înscris la facultatea de drept din Craiova, la care am intrat la taxa și am ales varianta de frecventa.
Am plătit o sumă de 20mil aceasta fiind prima transa, dar as dori sa ma transfer la drept la București, la fără frecventa. Ma pot înscrie din toamna dar în același timp nici sa nu pierd banii?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai platit 20 milioane, acum 10-15 ani?
Fiindca milioanele vechi au iesit din folosinta cu multi, foarte multi ani in urma.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga Vio, se vede ca n-ai mai fost de mult prin tara... Foarte multi oameni inca folosesc sistemul vechi, cu milioanele. Nu are rost sa discutam de ce, dar mai ales cand discuta intre ei tot in "milioane" exprima platile. Cand se mai duc pe la un supermarket sau ghiseu, folosesc sumele noi, in roni, dar par incurcati de conversie, le vine mai usor sa calculeze in milioane. Probabil ca si fatuca asta e prinsa in aceeasi paradigma. Cand toata lumea din jur vorbeste de milioane, pentru usurinta, vorbeste si ea tot de milioane. Am fost la ai mei la tara, si acolo parca nici nu s-a aflat de roni, toti vorbesc cu 15 mii, 1 milion jumate, samd.
In orice caz, pe linga corecturile necesare, eu cred ca i-ar fi de mult ajutori si explicatii despre transferul banilor aia, fie ca sunt numarati pe stil vechi sau nou.
Peace!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Cum dumnzeu sa vorbesti de milioane, cand ai cateva zeci sau sute de lei in mana?
Nu ai nevoie sa calculezi sau sa faci conversie la nimic, doar te uiti la bani si spui cat scrie pe ei, ca-i cel mai usor!
Ma astept totusi la noua generatie sa invete sa scrie, sa vorbeasca si chiar sa numere corect banii, ca de nu le cerem asta, ajung analfabeti cu facultate.

| mi25 a răspuns:

Fiecare institut de invatamant este autonom.
Ca avocat cum o sa spui: te costa onorariul 20 de milioane si asa o sa scrii si chitanta?
Eu credeam ca doar cei mai in varsta mai folosesc sumele in valoare veche. Au trecut 15 ani de cand s-a denominalizat leul si inca nu v-ati adaptat?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Scumpo, cel mai bine e sa pui mana pe telefon si sa suni secretariatul Facultatii de Drept de la Bucuresti, sau macar sa intrebi la secretariatul de la Craiova. Informatiile de acolo sunt mult mai precise decat celel primite pe un site de dat cu parerea. In plus, nici nu esti urecheata pentru nefolosirea corecta a numeralelor.
In opinia mea, logic ar fi sa iti dea banii inapoi cand te transferi, plus diploma de bac sau ce acte oi mai fi dat tu la inscriere.
Hai, bafta!

| LonelyGuy07 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Cel mai bine face cum i-am propus eu, facutatile in general sunt o sugativa de stors bani de la studenti, in niciun caz nu le vor binele ci doar banii, se incurca asa, termina primul an si apoi daca reuseste se muta, asta cu conditia sa fii integralist laughing ceea ce e destul de greu sincer ca student la drept

| LonelyGuy07 a răspuns:

Ce banii sa recuperezi, plata respectiva care ai dat-o la facultatea din Craiova nu ai cum sa o transferi la facultate in Bucuresti, fiecare institutie de invatamant are propriile ei reguli, trebuia sa iti dea de gandit inainte sa faci prostia sa platesti, eu nu va inteleg pe unii din voi, nu ganditi?

| LonelyGuy07 a răspuns:

Termina primul an la Craiova si apoi incearca sa te transferi la Bucuresti, parerea mea persoana, banii deja sunt pierduti, ori ca vrei tu sa te transferi la Bucuresti din toamna

| Ion_Elena_1996 a răspuns:

Da... este prima oara când încerc acest site și sunt uimita de cata ura puteți avea. Dacă nu aveți o informație ajutătoare puteți sa nu răspundeți. Într-adevăr nu se mai foloseste de mult termenul acesta dar chiar nu am băgat de seama. Sunt la început de drum și chiar ma interesează educația și viitorul meu asa ca dacă nu aveți ceva bun de spus nu ma intereseaz.
Sincera sa fiu nu stiu sa șterg acest mesaj. Mai bine întrebam în alta parte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ion_Elena_1996):

Nu este vorba de ura, ci de educatie!
Asta va facem aici, va invatam sa vorbiti frumos, sa va descurcati in viata si nu in ultimul rand, sa cunoasteti banii ca-i rusinos sa termini un liceu, dar sa nu cunosti moneda nationala.
Este evident ca ti s-a facut rusine cand ti s-a spus asta si ca orice copil razgaiat, ai dat replica urata.

Fetita, invata valoarea corecta a banilor, ca-i pacat sa te faci de rusine, mai ales ca vrei sa mergi la o facultate de Drept, unde se cere un pic de inteligenta, prestanta si vocabular elevat, ca fara ele nu vei avea nici o sansa sa profesezi vreodata.