| Acer98 a întrebat:

Am o intrebare sunt clasa a VII-a si ma intereseaza sa dau la un liceu militar si am niste intrebari :
Este adevarat daca faci si liceul si Facultatea de militari intri direct General?
Esti Obligat sa te duci pe front daca o tara aliata cu noi este in razboi?
Ce salariu are un militar? (De la ce-l mai mic grad la ce-l mai mare )
Ce medie trebuie sa ai sa intri la un liceu militar?
Ce nota la examen trebuie sa ai sa intri la un liceu militar?
In ce consta proba fizica la un liceu militar?
La ce an iesi la pensie?
Esti obligat sa te duci in razboi doar daca este atacata Romania sau ataca Romania?
Dau Funda :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu, nu este adevarat. daca faci Academia militara vei fi, la sfarsitul ei ofiter. Generali ajung foarte foarte putini, numai cei mai buni, dupa o viata de munca.
2. Asta este o decizie a parlamentului, daca trimite trupe intr-un razboi unde este implicat un aliat. Romania are diferite tratate militare pe care trebuie sa le respecte.
3. Un soldat are 1080 de lei brut. Un general are peste 6000 de lei. Dar astea sunt doar soldele, la ele se mai adauga si alte bonusuri si suplimente.
4 si 5. Depinde de liceul militar la care dai. Poti verifica pe edu.ro care a fost media de intrare la liceul la acre vrei sa dai tu.
6. Are mai multe probe: 1. Traseul utilitar – aplicativ are o lungime de 90 m şi cuprinde 10 elemente, în următoarea succesiune: două sărituri în lungime, succesive, de pe loc; aruncarea a 4 mingi diferite la ţintă; tracţiuni la bară fixă pentru candidaţii de sex masculin – flotări pentru candidaţii de sex feminin; deplasare în echilibru, pe bănci de gimnastică; săritură în sprijin depărtat peste capra de gimnastică, pentru candidaţii la colegiile militare liceale – săritură cu rostogolire peste lada de gimnastică, pentru ceilalţi candidaţi; escaladarea unui obstacol – ladă sau cal de gimnastică; sărituri în spaţii marcate pe sol; târâre pe sub un obstacol; ridicare şi transport de greutăţi printre jaloane; alergare 25 m. 2. alergare pe distanţa de 1000/2000 m.
7. Atunci cand ai o vechime efectiva in munca militara de minim 20 de ani.
8. Esti obligat sa mergi la razboi oricand decide parlamentul ca Romania se implica intr-un conflict armat