| faraNuMe_2809 a întrebat:

cine stie cu ce medie se intra la liceul militar? si daca te poti transfera de la un liceu civil? si as dori mai multe informatii despre proba fizica, programul, inaltimea...

2 răspunsuri:
| octavianpas a răspuns:

Intra in Google si cauta si gasesti pe site-urile liceelor, care am impresia ca sunt cam 3 in tara.Campulung Moldovenesc, Breaza si Alba IULIA.

| TheAnonimGirl a răspuns:

Bunahappy
la un liceu militar sunt si eu hotarata sa mergbig grin
la liceul militar se intra cu medii destul de mari(aprox. 9 si ceva)
daca intrii si nu iti place, te poti transfera la alt liceu, insa gasesti mai greu loc unde vrei.partea proasta e ca trebuie sa platesti tot ce ai facut pana atunci(uniforma, mesele, cazare). inaltimea nu este o problema.proba sportiva:constau în parcurgerea unui traseu utilitar-aplicativ şi a unei probe de rezistenţă. traseul cuprinde mai multe:
-saritura in lungime(trebuie sa faci doua sarituri, care adunate sa iti dea mai mult de 3, 4m)
-aruncarea a 4 mingi la poarta ca cea de handbal(minge de oina,handbal, volei, baschet)
-pentru fete flotari(maxim 8 si minim 2)iar la baieti tractiuni(la fel)(o smecherie:trebuie sa faci 8 flotari corect executate, pentru ca daca nu le faci pe toate te penalizeaza)
-mers in echilibru(pe niste banci de gimnastica)
-saritura peste capra(capra are 1, 15m)
-saritura peste lada(lada are 1, 1m)
-escaladarea unui obstacol(acum depinde...ori o lada, ori un cal-.calul e un fel de capra mai lunga de vreo 3-4 ori)
sarituri in sparii marcate pe sol(sunt niste semne numerotate cu cifre -cred- pe care trebuie sa sari)
-tarare pe sub un obstacol(asta nu e greu.e un tunel facut din niste gratii, lung de 3m, lat de 1, 2m si inalt de vreo 60 cm)
-transport de greutati printre jaloane(greutatile din cate am inteles sunt niste corpuri sferice, care cantaresc 3 kg, trebuie sa le cari si sa mergi printre niste bari.smecherie:trebuie doar sa duci lucrurile alea pana la ultimul jalon, iar daca iti cade din maini nu te penalizeaza)
-alergarea e viteza 25 m
toate astea constituie traseul, care trebuie facut in 1'30''.
daca treci de astea urmeaza proba cea mai grea:rezistenta(trebuie sa alergi 1000m fara sa te opresti in 4'15'')
daca doresti mai multe informatii ma gasesti la id:dark.angel051
succeshappy