| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelămurire
La liceu la profilul biologie-chimie la ce materii se dau tezele si bacul?

Eu sunt in clasa a7-a si vreau sa ajung profesor de biologie sau medic. Mă gandesc serios la cariera mea si vreau sa ma pregătesc.

Si inca ceva. Ca sa devii Prof. de biologie trebuie sa ai talent la desen? Nu ma pricep la desenat si sper sa nu-mi stea asta in cale.

Funda

Răspuns Câştigător
| NoctisFive a răspuns:

1) Dai teza la: Romana, Mate si doua materii la alegere dintre Fizica/Bio/Chimie.
Daci Bac-ul din: Romana(oral si scris), Competente digitale, o limba straina(oral), Mate si la alegere o materie dintre: Bio/Fizica/Chimie. Doar mediile de la Romana, Mate si materia ta la alegere (Chimie/bio/fizica) vor conta la Bac, acelea iti vor constitui media ta de Bac.
2) Nu, nu ai nevoie de desen.

| Spartacus12345 a răspuns (pentru NoctisFive):

Deci la bac nu conteaza si nota de la limba străină ( oral)?

| NoctisFive a răspuns (pentru Spartacus12345):

Nu, doar iti spune nivelul tau (avansat, mediu, etc.). Nu conteaza nota la limba straina

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Teze o sa dai la: romana, matematica si doua materii dintre fizica, chimie si biologie, iar daca mergi la intensiv, o sa dai si la engleza.
La bacalaureat ai competentele/probele orale care nu influenteaza media de bac, dar la care trebuie sa fii prezent. O sa iei calificative la ele. La limba romana si la competentele digitale poti lua mediu/avansat/experimentat, iar la limba straina A1/A2/B1/B2. B2 este cel mai mare calificativ, iar daca il obtii pe linie la toate "subprobele" din cadrul probei de limba, primesti un certificat valabil doi ani.
Probele scrise (cele care conteaza la medie) sunt la: romana, matematica M2 si o materie la alegere dintre: biologie, fizica, chimie si informatica(da, se poate da si la info, chiar daca esti la stiinte).