| Axel22 a întrebat:

Am 12 ani acum o sa intru in clasa a 7 a si ma gandesc ca vreau o cariera ca medic, ce materie/materii trebuie sa stiu bine ca sa ma primeasca ca medic? Din cate stiu eu la biologie (anatomie stiti voi) si dupa a 8 a trebuie sa intru la profilu bio-chimie nu?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Chimie, biologie, fizică.
Pa, pa.

| JoeTPU a răspuns:

Salut.
Materile de baza sunt biologia, chimia, fizica si bineinteles matematica.
Trebuie sa intri la profilul Real - Siinte ale Naturii.
Mult noroc! happy

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

Științele exacte.

| Liviu4you a răspuns:

In principal trebuie sa stapanesti foarte bine chimia si biologia (anatomia mai precis), iar apoi matematica, fizica.
Nu este neaparata nevoie sa intrii la profilul stiintele naturii. Cerintele minime sunt ca tu sa faci la liceu cel putin 2 ani de biologie si de chimie ( 1 anorganic + 1 organic).
Lucru care se intampla la toate liceele din cate stiu eu.

Imi permit sa-ti dau cateva sfaturi:

In primul rand, felicitari pentru aceasta decizie.
Esti mic si e destul de usor ca ceilalti sa te influenteze negativ spunandu-ti ca "e greu" si blablabla. Nu-i asculta, pentru ca n-au dreptate. Urmeaza-ti visul!

Dupa parerea mea, UMF Cluj e cea mai buna facultate din tara. Ti-o recomand.

Citeste blogul asta http://meddstudent.wordpress.com/

Participa la olimpiade.

Invata bine chimia de la inceput! O sa-ti fie greu mai tarziu daca o sa te trezesti ca nu stii vreo formula sau constanta.

La biologie iti trebuie doar materia de a 11-a (strict anatomie).
Asta daca vrei sa te duci la medicina generala sau dentara.

Succes!

| elena445 a răspuns:

Mate chimie biologie putina psihologie. papa

| dogslover a răspuns:

Trebuie sa studiezi bine TOATE stiintele exacte, mai ales matematica (si fizica, chimie etc) si sa studiezi bine biologia. La liceu, poti intra la orice profil real, deoarece toate se bazeaza pe stiinte exacte si te ajuta sa gandesti logic. In timpul liber, inscrie-te la cursuri sau lucreaza din culegeri cumpara-te de tine, si invata sa dai primul ajutor. Baftawinking

| Sibeluca a răspuns (pentru dogslover):

Fara matematica straight face rolling on the floor) aia e la real.

| Sibeluca a răspuns (pentru dogslover):

Si eu vreau o cariera de medic laughing big grin pai in primul rand biologie, dupa chimie si fizica tongue

| AddyTakaBlack a răspuns:

Biologie chimie in general stinte exacte

| TinKode011 a răspuns:

Mai bine nu fi medi acolo toata viata ta trebuie sa inveti daca vrei sa intri trebuie sa fi bun la toate materile medie de 10 -9

| LNK a răspuns (pentru TinKode011):

Vai de capu' tau. Esti total pe langa.

| Nicu_Cristi_1975 a răspuns:

Biologie, fizica, chimie, trebuie sa stii si putina pshihologie. eu ma axez pe materiile astea pentru facultate: asistenta sociala si cred ca voi face si medicina. acum fac liceul de stiinte ale naturii. la facultatea de medicina vei face materiile aceste (in primul an):
Anatomie: 2 examene,

Biofizica: 1 examen ( materia se face doar un singur semestru),

Biochimie: 1 examen ( se face ambele semestre, exista partial in primele 2 saptamani de dupa vacanta din sesiunea din iarna),

Genetica: 1 examen ( materie de semestru),

Biologie celulara: 1 examen ( materie de semestru),

Fiziologie: 1 examen ( materie de semestru),

Informatica: 1 examen ( de semestru),

Limbi moderne ( doar engleza- pentru romani, romana pentru straini): 1 examen ( materie de an),

Educatie fizica: 1 examen ( de an),

Practica de vara,

| berserker19 a răspuns:

Biologia in special, chimia si trebuie sa cunosti niste fizica, nu trebuie sa fi as. Oricum daca vrei sa intri la medicina trebuie sa inveti bine anatomia de clasa a 11-ea.