| AlexAlexander20 a întrebat:

Buna, am o singura intrebare si aceasta ar fi ca un ofiter jandarm, ce face el mai exact?
Stiu ca un sub-ofiter face practic treaba de teren, dar ofiterul sta doar la birou, nu pot sa ies pe teren ca ofiter de ex, sau pot sa ies doar la evenimente "speciale"?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Subofiterii jandarm, sunt coordonati in teren la evenimente de catre ofiteri, este ca si in organigrama armatei ..se porneste de la grupa,pluton,baterie,batalion etc, fiecare subunitate are un staff de conducere format din ofiteri si subofitri, ex comandant de grupa, pluon, baterie etc ..acum au alte denumiri.dar dupa celasi tipic