| NoName1991 a întrebat:

am pe cineva in cadrul armatei,acum este caporal, cum poate avansa in grad fara sa faca academia militara? Specific ca are bacalaureatul luat, si a devenit caporal prin niste cursuri la Bucuresti... nu stiu exact ce cursuri.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu poate fi decât subofițer dacă nu are nicio școală de pregătire specifică militară. Poate face o școală de ofițeri, la recomandarea comandanților, sau chiar și academia, că nu e chiar un calvar. Altfel, iese la pensie ca adjutant.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Poate avansa in grad numai pana la Sergent apoi va trebui sa faca scoala de ofiteri altfel NU va mai avansa, asa e in armata! Iar ca sa ajunga pana la sergent depinde cum isi face datoriile si de superiorii lui!

| NoName1991 explică:

Ok. Va multumesc!