| tavigagicu a întrebat:

Buna am si eu nevoie de un sfat sau niste indrumari mai bine zis, as vrea sa aflu cum ajungi procuror sau judecator, termini dreptul si dupa? Care sunt pasii pe care ar trebui sai parcurg? Este greu? Daca poate sa imi zica si mie cineva acei pasi...va rog daca puteti sa imi explicati cat mai detaliat...Va multumumesc

2 răspunsuri:
| bnj a răspuns:

Salut. Pentru a ajunge procuror sau judecator trebuie mai intai sa termini o facultate de drept. Dupa care trebuie sa sustii un examen la INM. Aici gasesti mai multe detalii: http://www.inm-lex.ro/index.php?MenuID=35
Ca sa treci de examenul asta, capacitatea ta de analiza trebuie sa foarte mare. Este unul din cele mai grele examene din lume, comparabil cu examenul de la Harvard si alte facultati de prestigiu din lume.
Dupa ce intrii la INM, totul se va desfasura de la sine.
Mult succes!

| octavianpas a răspuns:

Se dau examene.