| PrunaPătrată a întrebat:

Sunt cam mic acum si am destul timp inainte sa ma gandesc la viitor, dar vreau totusi sa va adresez o intrebare care ma framanta, ea este cam asa: Eu as vrea sa devin procuror si nu prea cunosc pasii, cunostinte minime am totusi, dar nu indeajuns ca sa completeze.Am citit articole pe internet dar erau foarte vechi si nu sunt sigur daca mai sunt valabile si acum de cand cu noile legi, noul cod penal si etc. Sa zicem ca iei BAC-ul, dupa asta urmeaza admiterea la o Facultate de Drept, sa zicem ca iei si examenul si absolvesti si facultatea, dupa asta ce urmeaza? adica din cate am inteles poti da examen de intrare la INM unde studiezi 2 ani iar dupa asta este definitivatul sau ceva in genul asta, ma rog, vreau sa zic ca am inteles cam pana aici treaba, vreau sa imi spuneti voi in continuare cam cum sta treaba cu acesti pasi si daca am spus corect pana aici, va rog sa explicati cat de detaliat se poate, deoarece sunt destul de mic si nu prea pot intelege mare lucru.Multumesc anticipat si sper sa nu radeti de mine ca oricum nu ai de unde sa stii, probabil cand o sa cresc si daca totusi o sa vreau sa-mi urmez acest vis o sa ma informez mai bine si o sa inteleg atunci cum sta treaba cu adevarat.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Trebuie să iei BAC-ul şi să te pregăteşti pentru admiterea la Facultatea de Drept.
S-ar putea ca în anul în care vreti tu să întri să se intre pe bază de admitere ( un examen la română, de exemplu, dat de ei, sau o altă materie, chiar două ) sau pe bază de dosar ( nu mai dai niciun examen înafară de BAC, dar contează ce medie ai avut el ).
După ce termini Facultatea de Drept ( care durează 4 ani, din câte ştiu eu ) şi îţi iei licenţa ( examenul de la finalul facultăţii ) trebuie să înveţi pentru a intra la INM.În anul 2 îţi alegi specializarea : judecător sau procuror.
INM-ul durează 2 ani.
După aceşti 2 ani vei mai suţine un examen. Dacă îl iei vei deveni procuror stagiar.
Procurorul stagiar este sub tutela unui procuror cu experienţă, care îl învaţă cu ce se mănâncă această meserie.
Stagiatura durează cam 1 an, timp în care vei lua un salariu, ce-i drept mai mic.
După ce termini stagiatura mai susţii un examen. Dacă îl iei, devii procuror. De aici începe distracţia.
E mult de muncă şi de învăţat, dar nu e imposibil. Dacă vrei cu adevărat şi munceşti, vei reuşi!
Niciodată nu e prea devreme să te gândeşti la viitor.
La liceu te va ajuta un profil de ştiinţe sociale la un liceu foarte bun din oraşul tău, fiindcă se bazează pe materii umane.
Însă poţi urma orice alt profil, nu e nicio problemă.
Baftă şi sper să îţi îndeplineşti visul!
Dacă ai nelămuriri, înreabă-mă.

| PrunaPătrată explică (pentru Sadop):

Ti-am dat funda din cate ai vazut, dar mai am o intrebare: Cand esti procuror stagiar pe ce criterii ti se alege "mentorul" ca sa zic asa?

| Sadop a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Mentorul va trebui să aibă o anumită vechime în domeniu, ca să aibă ce să te înveţe.
Un mentor nu se va putea descărca cu 100 de stagiari, deci ţi se va alege unul cât de cât mai liber.
Înafară de asta, nu cred că există alte criterii. Totul ţine de noroc.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Ai spus totul corect, dupa ce termini facultatea ca sa poti sa intri la inm trebuie sa dai un examen tip grila care e destul de greu, iar daca iei examenul intri la inm, faci 2 ani la fel ca la facultate cu cursuri, examene si practica, apoi dai din nou examen ca sa te stabilesti pe meserie, adica sa iti faci definitivatul.
http://www.inm-lex.ro/ pentru mai multe informatii acceseaza pagina oficiala.

| PrunaPătrată explică:

Multumesc pentru raspunsuri!