| bella_1239 a întrebat:

am si eu o intrebare: a mai lucrat cineva la EIS serviciul de recrutare din Pitesti? Daca da as vrea sa stiu daca este o firma serioasa si ce procedee ati urmat pentru a pleca in afara. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

N-am avut tangete cu ei dar le-am parcurs site-ul --- astia nu stiu nici macar legile din Ro!

| EIS a răspuns (pentru alessia5158):

Un raspuns foarte interesant, de unde ati tras dumneavoastra aceasta concluzie?

| alessia5158 a răspuns (pentru EIS):

" Conform legilor in vigoare nu pot fi recrutate in vederea angajarii, pensionarii, decat in situatia in care acestia renunta la sumele de bani cu titlu de pensie pe baza declaratiei autentice "--- citat din sectiunea "recrutare" a site-ului vostru!
Cat de seriosi puteti fi daca va laudati cu servicii juridice si habar n-aveti de legi? ---- exprimari de genul :"conform legilor in vigoare nu pot fi recrutate in vederea angajarii pensionarii " va descalifica din start!
Sau, conditionari de genul : "decat daca renunta la sumele de bani cu titlu de pensie pe baza declaratiei autentice " lasa impresia ca va arogati( voi, o firma de recrutare) un statut de autoritate. Autoritate in ce?

Si ca un argument : prevederile art. 118 din Legea nr.263/2010( din categoriile de pensionari enumerate in articol sunt unii care se incadreaza si-n baremul vostru de varsta! )

7 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Buna daca esti in cautarea unui venit suplimentar te pot inscrie ca reprezentant Oriflame e-mail ln_anamaria@yahoo.com

| bella_1239 explică:

Merci mult oricum.

| bellagio a răspuns:

Buna,da, am luctrat la ei si am un singur sfat pentru cine vrea sa se duca la ei: DACA NU STITI LIMBA GERMANA NU VA BAGATI! Pierdeti timpul si banii. Sa va explic de ce si care este mecanismul de functionare al acestei societati. Mergeti la interviu, si sigur veti fi acceptate. Veti semna un contract de mediere cu clauza de 1300 euro(asta e comisionul pe care firma din pitesti il ia de la firma din Austria si vrea sa se asigure ca nu il pierde daca le dai teapa si nu te mai duci si iti gaseste contract). Veti fi intrebata daca stiti limba germana si chiar daca stiti sau nu veti fi obligata sa mergeti la cursuri de limba germana care se desfasoara o data sau de mai multe ori pe saptamana. Asta inseamna timp pierdut, bani pe transport, invoit de la serviciu, etc. De plecat in Austria veti pleca dupa cel putin 3 luni de zile de la data inscrierii pentru ca, contractele vin greu si le distribuie oricum, dar numai dupa ordinea de inscriere in firma, nu. Asaaaa. Vine si contractul tau, vei pleca dimineata la 7:30 din Pitesti spre Sibiu, iar din Sibiu ai autocar spre Austria pe la 4 dupa amiaza si ajungi in Austria a doua zi dimineata in jurul orei 10. Acolo gasesti o romanca, Maria, o persoana foarte perversa care nu iti va spune niciodata in fata daca ai gresit sau daca ai calcat-o pe bataturi si va face raport catre firma din Romania in functie de preferinte. Vei semna un contract acolo, aveti grija, ca in acelasi timp veti semna si o imputernicire in favoarea mariei prin care aceasta va deschide (dupa ce familia la care mergeti isi da acordul sa aveti domiciliul acolo) un GEWERBE(un fel de PFA) pe numele dvs. prin care va va plati asigurarea de sanatate. Aceasta costa 50euro/luna daca venitul tau nu depaseste 14000euro pe an. In acelasi timp vei primi 100 euro de la maria, avans din suma ce o veti primi pe doua saptamani. Deci acolo nu ai un contract valabil cu o firma, tu insasi ai o firma, lucrezi pe firma ta. In nici un caz ce va spune aici; de fapt aici nu va spune mai nimic, esti ca si orb pana ajungi acolo si vezi care e treaba.In momentul cand ai plecat in Austria inceteaza contractul de mediere cu EIS. Ai ajuns la CAZ(asa i se spune la ei); in general gasesti persoane in varsta, singuri sau care locuiesc cu familiile cu tabieturi si pe care familiile preferea sa-i tina acasa si sa plateasca bani grei (peste 2000 de euro pe luna ) ca sa-i tina acasa dacat sa-i duca in institutii specializate. Veti fi in situatia de a merge cu acestia la spitale, la tratamente, le veti administra medicamente, veti merge la cumparaturi. Credeti ca va veti descurca daca stiti limba germana la stadiul de "merge si asa"? Unor persoane nu le convine deloc ca li s-a pus"codita" si vor face orice si vor spune orice sa scape de dvs. Si vor scapa pentru. ca firma din austria 24 STUNDEN o cheama a avut probleme cu angajatii romani si nu isi permite o publicitate negativa. Veti veni in tara dupa 16 zile de la plecare si vi se va comunica ca nu veti ma pleca inapoi si ca a incheiat colaborarea cu dvs. Si nu veti avea ce face pentru. ca nu aveti un contract cu nimeni care sa va protejeze in vreun fel. Veti pierde foarte mult timp si nu veti castiga mare lucru. Bani veti primi atat cat va spune pentru ca ei iau mult mai mult de pe urma dvs, dar oare merita? Desigur sunt si cazuri fericite cand au mers cuntractele, dar destul de putine. Pentru alte intrebari am sa mai urmaresc site-ul. Va multumesc.

| EIS a răspuns (pentru bellagio):

Stimate Domn,

Sotia dumneavoastra a semnat un contract de confidentialitate, dar se pare ca acest lucru nu v-a impiedicat sa postati un anunt de asemenea anvergura pe un site public. Duceti oamenii in eroare si reduceti considerabil sansa unui om serios si muncitor de a pleca la munca in Austria. Fiecare persoana are dreptul sa-si dea cu parerea si este de respectat, dar ceea ce dumneavoastra ati descris mai sus din pacate sunt informatii ce pericliteaza considerabil imaginea societatii intrucat sunt neverosimile! In orice caz ar fi fost de apreciat daca ati fi spus cati bani vi s-au cerut sau mai bine spus, cati bani ati cerut dumneavoastra de la "Caz". Asta ca sa se mai lamureasca experienta prin care sotia dumneavoastra a trecut atunci cand plangand implora sa i se imprumute suma de 3.000 Euro pentru a-si aduce sotul si copilul in Austria pentru un trai decent.

| ticuleata a răspuns:

Nu va incredeti in acesta firma puteti lua o mare teapa