| carinutaa a întrebat:

am si eu o intrebare! Am inceput un curs de make up care dureaza o luna si dupa cum as putea sa merg sa lucrez la salon? ce am nevoie sau cum se procedeaza? nu stiu absolut nimic cine poate sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

După terminarea cursului, dacă acesta este acreditat, ar trebui să primești un certificat ce-ți justifică aptitiudinile de make-up artist și care te califică în acestă meserie.
Mergi la orice salon ce angajează personal și depune-ți un CV la care va trebui să atașezi și acest certificat.
Fă-ți un portofoliu înainte cu diferite poze cu machiajele realizare de tine pe diferite prietene, voluntariat, etc, acest lucru va fi un plus la angajare.
Încearcă să-ți mărești aria de acțiune, deci învață și alte lucruri apropiate acestui domeniu cum ar fi pensat, coafat, unghii, etc.
Baftă!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Te duci la diferite saloane, le arati diploma si le spui ca vrei sa te angajezi ca make-up artist si/sau orice alta aptitudine mai ai. E cam putin doar make-up artist in Romania, incearca sa faci si unghii macar/sa pensezi orice, sa mai ai o responsabilitate pe langa.

| J0B0MAT a răspuns:

Te poti angaja la un salon, dar sa iti dea cei de unde faci cursul o diploma/atestat acreditat.