| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU.
Am ajuns in cele din urma in Germania, langa Dortmund.
Mi s-a spus ca, in loc de sa ma angajez direct undeva, ca sa lucrez, cel mai recomandat ar fi sa incep un sprachkurs intensiv de limba germana. Daca nu este deocamdata posibil din cauza locurilor, as putea sa fac un curs de o meserie anume (curs care include teorie si practica, examen si teste, curs care dureaza 3 ani), salar lunar cu vreo 300 de euro mai putin decat un angajat normal, dar care are inclus si sprachkurs, care nu este intensiv. Ceea ce stiu si cei 2 baieti la care stau acum in chirie, 2 prieteni buni de familie(asta deoarece unul din ei a ales deja sa faca un curs de genul, insa, avand in vedere ca sunt ajutat si cu limba, si alte chestii fata de acestia, care au venit acum 7 ani de zile pe cont propriu in Germania, fara ajutor, mie imi este mai usoara situatia), avand in vedere ca nu am nici un parinte sau membru al familiei cu mine in Germania, statul poate sa ma ajute cu decontarea chiriei, transportului, necesitati, etc. Diferenta dintre cineva care lucreaza direct deja, este ca as putea in aceasta perioada sa pun doar 400-500 de euro deoparte, insa dupa terminarea acestora, sa pot beneficia de un salar mult mai mare.
Credeti ca este cea mai buna alegere pe care o pot face, daca fac una din cele doua, oricare din ele?
Precizez ca vreau sa raman in Germania de tot. Am 21 de ani, iar chiria lunara impreuna cu toate cheltuielile incluse si impartite la 3 persoane, adica cati suntem acum, este de doar 230 de euro pe luna.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E normal că dacă nu ești simplu muncitor de ultimă speță să cunoști limba țării în care mergi. În Germania nu e viață ușoară dacă nu ai un plan bine pus la punct. Eu cred că era mult mai ușor să rămâi în România pe banii ăștia (mai ales că cheltuielile în Germania sunt mult mai mari cam în toate). Tu dacă ai încredere că poți face față acolo și nu trebuie să muncești 20 de ani ca să te stabilizezi, stai acolo. Dacă vrei să stai acolo, cu atât mai mult e bine să știi bine limba.

| Catrice a răspuns:

Fun fact: 300€ e oleacă mai puțin decât minimul pe economie în Româniahee hee