| MaryAnne93 a întrebat:

Buna! Am si eu o intrebare. Exista cumva in Romania mai exact vreun job remote care sa nu necesite sa vorbesti cu oamenii la telefon? Adica eu una ma pot considera o persoana introvertita si mi-as dori sa imi castig banii fara a interactiona cu diverse persoane si fara a le rezolva dilemele (precum call center ul). Caut de cativa ani un job de genul, eu fiind studenta, dar tot ce gasesc sunt ba joburi pentru IT isti, ba joburi tip call center/consultanta in vanzari, etc. Nu stiu daca tara e de vina pentru faptul ca nu exista diversitate in campul muncii, dar nu sunt locuri de munca pentru toata lumea. Sunt favorizati unii priceputi, iar restul sunt nevoiti sa stea 10-12 ore in picioare sa vanda chestii cu 30 de minute pauza. Eu nu as vrea sa duc o viata de genul deoarece sa imi petrec 12 ore pe zi din timp avand contact cu oameni dificili mi se pare ca am esuat in tot ceea ce inseamna viata. Deci, daca stie cineva un job in care si introvertitii se pot regasi, ar fi super. Nu vreau sa par ca nu imi doresc sa muncesc. Repet, de ani de zile caut ceva, caci imi doresc un venit propriu. La only nu am apelat, dar cu siguranta nici la 12 ore pe zi de chin pentru un salariu de nimic. Imi doresc doar sa imi pun in aplicare calitatile de om introvertit si anume: sa imi fac jobul vazandu-mi de treaba mea, ajutand angajatorul sa isi mentina afacerea pe o linie pe care el si-o doreste. Fara studii si skilluri de IT ist la NASA. Sunt un om obisnuit ce nu vrea sa fie sclav la el in tara. Consider ca toti ne dorim o viata usoara si imi pare rau de cei care muncesc din greu pentru un salariu de nimic, dar eu imi doresc sa cred ca sunt si locuri potrivite pentru oameni potriviti dar in calea carora a stat momentul nepotrivit.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este dificil sa ti se ofere ceva pentru preferintele tale... unde tu nu ai nici o calificarea sau profesie, dar vrei un job usor si banos, daca se poate fara sa vorbesti cu clientul sau sefii pe telefon sau online.
Spui ca-ti cauti un asemenea job si crede-ma ca nu exista, pentru ca tu nu ai ce sa oferi, neavand nici o calificare in vreun domeniu.
Poate este vremea sa te trezesti la realitate si sa intelegi ca viata nu-ti da nimic pe gratis, cu atat mai mult joburi usoare si banoase, daca intai nu muncesti sa te sacrifici invatand, ca sa-ti fei mult mai tariu usor si bine.
Toti trecem prin asa ceva!

| haileewatson a răspuns:

Cum sa nu existe diversitate? Exista job-uri remote in Romania in toate domeniile: resurse umane, marketing, comunicare, PR, IT, contabilitate, vanzari, etc etc.

Si in toate industriile: IT, bunuri de consum, telecomunicatii, servicii, consultanta, farmaceutice, etc.

Unele pot fi si hibrid, adica combinatie acasa-birou. Trebuie sa cauti si o sa gasesti. Incepe prin a cauta pe Linkedin.

Spui ca esti studenta. Studenta la ce? De ce nu cauti job remote in domeniul pe care il studiezi la facultate?

Si apropo, nu exista job in care sa nu comunici cu oamenii. Chiar daca nu vorbesti cu ei la telefon, tot trebuie sa vorbesti cu colegii sau clientii pe zoom sau skypewinking