| Terzi a întrebat:

Am și eu o nelămurire : Urmează să închei cu angajatorului contract de munca de la 1, problema este ca eu lucrez 8 ore, 40/h pe săptămână și angajatorul dorește sa-mi facă 2 contracte de munca la firme diferite cu 4 ore pe zi fiecare. Este legal? Și mi se va cumula la vechimea in munca ca lucrând 8 ore pe zi sau voi stipula ca fiind doar la part-time, deși eu lucrez full time? Va rog sa mă ajutați

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal si depinde de tine daca o sa accepti si poate fi in favoarea ta, daca salariile insumate vor fi mai mari decat cel actual.
Da, vei avea vechime integrala, daca ambele CIM sunt inregistrate in Registrul general de evidenta a salariatilor, la fiecare firma si la ITM.