| john2700004020 a întrebat:

Ok, e pentru prima oara cand apelez la intermediul unui site tip forum, trecand peste.
Intrebarea mea pentru voi, dragi utilizatori ai platformei, este urmatoare, prin care am sa va si prezint succint situatia.
Este legal sa lucrez 8 ore cu contract part time? Salariul fiind tot de contract part time dar munca depusa fiind egala ca a unui alt angajat cu contract full-time?
Si inca o intrebare, este legal sa fiu pus sa muncesc 2 saptamani incontinuu 8 ore pe zi de luni-duminica, asta insemnand deja 56 ore de munca pe saptamana, cu contractul meu part time?
Rog seriozitate, sunt satul de aceasta situatie si as dori sa stiu daca exista vreo rezolvare pentru ca simt ca sunt sclavagit de catre angajator.
Va rog sa evitati raspunsuri precum da-ti demisia, deoarece vreau sa-mi fac dreptate daca am oportunitatea.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal doar daca esti de acord si angajatorul iti plateste orele suplimentare (cele lucrate peste contractul individual de munca) sau iti acorda timp liber corespunzator.
Daca nu procedeaza asa nu este legal si te poti adresa la ITM si, daca nu se rezolva, poti sa-l dai in judecata.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceste intrebari trebuiesc adresate angajatorului tau!