| val31989 a întrebat:

Am terminat anul asta a 8-a, si sunt din R.Moldova.Abia peste un an, termin aici gimnaziul (gimnaziul cuprinzand clasele 5-9).La sfarsitul clasei a 9-a se dau examenele alea care se dau in Romania la a 8-a.Iar in a 10-a esti deja liceean.Eu m-am gandit, si vreau sa fac liceul in Romania.Dar cum liceul incepe dintr-a 9-a,am inteles ca daca ar fi sa merg, trebuie sa mai repet inca un an, adica clasa a 9-a.Intrebarile mele sunt:
1.Ar exista vreo sansa sa intru direct in a 10-a fara a repeta inca un an si a-mi irosi timpul?
2.Cum se calculeaza media? Stiam ca ceva cu media examenelor si a claselor 5-8.dar faza e ca eu termin 9 clase si dau 3 examene.In cazul asta cum calculez.
3.E nevoie de multe 'hartii' pentru a ma inscrie si a merge in RO?

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. NU există nici o posibilitate pentru ca să intri "direct in a 10-a fara a repeta inca un an" :(

2. Vezi Metodologia de admitere ( inclusiv modalitatea de calcul a mediei ) la linkul :
http://www.isjiasi.ro/......4-2015.pdf

3. Vezi actele necesare la înscriere la linkul :
http://www.isjiasi.ro/......ova%29.pdf

Vezi lista locurilor/liceelor ( din anul şcolar 2014-2015 ) la linkul :
http://www.isjiasi.ro/......4_2015.pdf

Cel mai probabil, abia prin luna Mai 2015 se vor propune/solicita locurile speciale pentru anul şcolar 2015-2016...

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://www.isjiasi.ro/....../index.php

Toate cele bune.

| val31989 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos :*

| bursuc001 a răspuns (pentru val31989):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Șie fași hăi Moldovienule?

| val31989 explică (pentru anonim_4396):

Tăt îi băț.

| anonim_4396 a răspuns (pentru val31989):

Lașimă-n pașe hăi uomule laughing

| val31989 explică (pentru anonim_4396):

Ti las, ti las. laughing

| CosminC86 a răspuns:

Salutare. Din cate stiam eu elevii din R. Moldova beneficiaza de statut special (la fel ca romanii), deci nu o sa-ti trebuiasca multe "hartii". Cel mai bine e sa te interesezi la directorul liceului respectiv. (daca ai medie buna intri 100%). Succes!

| umbra09 a răspuns:

Cel mai bine ia legatura cu o directoare de la un liceu din Romania... deoarece legile se schimba de geaba iti spune un fost elev despre cum a procedat el acum 3 ani ca poate acum sunt alte legii intelegi...