| D0zzz a întrebat:

Am o nelamurire: elevilor care sustin probele de aptitudini pentru clasele de bilingv li se mai calculeaza media de admitere normal (adica media aritmetica dintre media generala a claselor 5-8 si media generala de la evaluarea nationala) sau este calculata altfel? Daca da, cum se calculeaza media de admitere a celor ce vor sa se inscrie la clasele de bilingv?

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Media de admitere se calculează EXACT LA FEL ca și celor care nu dau bilingvul.

| D0zzz explică (pentru TeoPT):

Pai eu dau proba de verificare a cunostiintelor de limba moderna (adica ma duc la bilingv). si vroiam sa stiu daca media de admitere se calculeaza la fel happy

| TeoPT a răspuns (pentru D0zzz):

Și eu ce ți-am răspuns? Că se calculează exact la fel. Și eu am dat bilingvul la engleză, și am fost repartizat la o clasă de bilingv. Media de admitere se calculează "normal"

| D0zzz explică:

Imi cer scuze, ma refer la probele de verificare a cunostiintelor de limba moderna/materna pentru clasele de bilingv