| justU a întrebat:

Anul acesta termin liceul, un liceu teoretic. Vreu sa urmez o cariera militara. Ce cerinte trebuie sa indeplinesc. Parca este nevoie si de diploma de Bacalaureat.
Ce fel de probe sunt pentru admitere?

Răspuns Câştigător
| vioreld a răspuns:

Iti spun exact ce trebuie.
Trebuie sa ai peste 1.72 inaltime si intre 60-75 kg. Poti intra in cadrul armatei in urma unor probe sportive si a unei probe psihologice. Proba sportiva consta in rezistenta-2 km, viteza (50 sau 100 metrii), flotari, abdomene, traseu cu obstacole si tractiuni. Si iti trebuie neaparat diploma de bacalaureat! Daca iei proba psihologica si proba sportiva, vei face 4 luni armata dupa care vei avea serviciul asigurat in cadrul armatei. Dupa terminarea armatei, vei completa o lista cu optiuni unde vrei sa intrii tu, de ex.:Armata romana, politie militara etc.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.armyacademy.ro/admitere.html, găsești tot ce îți trebuie!
Succes.
Pa, pa.

| Dana211 a răspuns:

Probele le poti gasi aici http://www.mapn.ro/recrutare/cariera.php in stanga sus alegi la ce vrei sa mergi. Ai intr-adevar nevoie de o diploma de bacalaureat si in principiu trebuie sa fi sanatos. De inaltime nu te intreaba nimeni, iar despre greutate, ar fi bine sa nu fi nici prea slab dar nici supraponderal.

| justU explică:

Multumesc!