| c3rcetas a întrebat:

eu am liceul terminat doar ca nu am diploma de bac si doresc sa urmez o cariera militara pentru gradul de subofiter la fortele terestre sau navale pentru a intra acolo trebuie neaparat diploma de bac? Eu am mai vorbit cu, cateva persoane si unii au spus ca da trebuie altii au spus ca nu ....deci lamuriti-ma daca puteti. Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ai nevoie de bac si o medie care sa fi fost la baza inscrierilor anterioare.De obicei aceasta medie-de la liceu-este peste 7.De asemenea trebuie sa nu ai o boala cronica.Proba fizica de la inscriere este eliminatorie.

| c3rcetas explică (pentru Danut_Popa_1961):

Deci oriunde as dori sa ma angajez in armata trebuie neaparat diploma de bac? am vorbit cu cineva pe fb si el este in fortele navale si mi-a spus canu trebuie diploma de bac ...si de aceea vreau sa fiu cat mai informat in legatura cu asta.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru c3rcetas):

Dragul meu, daca a intrat inainte de absolvirea din 2011, posibil.Dar incepand cu 2011, avand in vedere numarul redus de locuri fata de nr. celor inscrisi, asta s-a cerut.Sa nu confundam lucrurile.Ca sa te angajezi in cadrul armatei, trebuie sa ai deja un grad corespunzator functiei pe care o soliciti. Daca nu ai avut nimic in comun cu armata, trebuie sa faci cursurile necesare obtinerii unui grad.

| c3rcetas explică (pentru Danut_Popa_1961):

Iar pentru cursuri ma gandesc ca trebuie neaparat diploma de bac?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru c3rcetas):

Da,Pentru a te inscrie la cursuri-academia militara-ai nevoie de bac. Daca ai fi avut un grad anterior, te-ai fi putut angaja cu el, intr-o functie corespunzatoare, dar in nici un caz pe vreun post care sa-ti asigure o cariera militara, ci eventual administrativ.

| c3rcetas explică:

Nu am nici o boala cronica si am o pasiune pentru armata imi place foarte mult actiunea de mic vroiam doar ca nu ma pot descurca cu bacu x( oare se poate si in alta parte fara diploma? Va rog un rps big grin