| Alexiavln2 a întrebat:

Buna, anul trecut am terminat liceul si dupa ce am luat bacul m-am inscris la o postlic. de asistente, fiind in prezent anul I, initial mi se parea o super idee dar dupa ce petreci ore in sir in practica prin spital si vezi cum este sistemul realizezi ca nu e asa placut sa fii asistenta medicala, cel putin eu mi-am cam schimbat parerea si de asemenea stiu persoane care au terminat aceasta scoala si nu au facut nimic. De terminat, o voi termina si poate cine stie, am vreo sansa sa ma angajez undeva la privat sau intr-o clinica ceva, dar mi-a venit ideea de a ma inscrie in toamna la facultate, mai exact la Stiinte Economice pentru ca am inteles ca sunt multe oportunitati dupa, si ma ajuta si in caz ca vreau sa profeses in domeniul medical, plus de asta am prietene care merg la aceasta facultate, care este la zi, insa ele merg foarte rar in special la examene… Acum ce vreau sa aflu… care sunt mai exact domeniile si ce pot sa fac dupa aceasta facultate si daca merita

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai schimbat parerea pentru ca ai vazut realitatea, ca-n spital nu te duci sa faci parada cu dosarul in brate, ci sa pui mana sa cureti rani, sa faci injectii, sa schimbi pansamente cu puroi si infectii samd.
Pe tine te-a lovit realitatea, cea pe care o experimenteaza orice asistent medical real care munceste intr-un spital, nu intr-un cabinet de medic de familie, ca aia scrie toata ziua hartiile medicului si eventual face cate o injectie, dar o adeavarata asistenta medicala, are obligatia sa faca si munca cea urata, plina de sange si puroi, cu care se prezinta pacientul accidentat sau bolnav.
Daca nu-i de tine aceasta meserie, atunci opreste-te aici, ca nu merita sa-ti irosesti timpul, cu ceva ce nu vrei sa practici niciodata si fa ceva ce ti-ar place sa profesezi in urmatorii 40 de ani, ca-i cale lunga pana iesi la pensie.

| Standt a răspuns:

Voi cand va inscrieti intrebati de salarii si nu de munca depusa. Am vazut multe astfel de intrebari pe aici. Ba chiar raspundeau violent cand erau indrumati altfel.
La privat sau "intr-o clinica ceva", e aceeasi munca. Clinica e o sectie a unui spital. La privat nu se trateaza bolnavii singuri. Din contra, severitatea e mai mare.
Daca te duci la stiinte economice, faci contabilitate si iar contabilitate.

| Alexiavln2 explică (pentru Standt):

Ai dreptate, m-am inscris pentru salariul uimitor de 3000 de lei pe luna. MA REFER STRICT la SISTEMUL pe care se merge in spitalele publice, daca nu ati fost sa vedeti cum batjocoresc doctorii/asistentii medicali pacientii, cum le vorbesc, si citez ce a spus un dr. neurochirurg cand aveam practica "da -l dracu pe X, oricum moare!" … Asta nu e pentru mine, nu munca depusawinking. Am facut injectii din prima zi, prima mea branula a fost direct pe vena, astea ar fi cele mai mici probleme. Dar repet, pana nu ai stat intr-un spital in care se combina toate mirosurile posibile si te picura apa din tavan in cap, e usor sa vorbesti.

| Standt a răspuns (pentru Alexiavln2):

Exact ce spuneam. Asta inseamna munca in spital dar voi nu vreti sa stiti dinainte. Va intereseaza doar salarul. Nu am fost sa vad cum este. Am stat internat in spital si stiu cum este. Problemele alea enumerate sunt mai greu de suportat de bolnavi decat de asistente si in general de cadrele medicale. La asta te-i gandit? Nu stii cum este sa fii bolnav, sa nu suporti nimic, dar sa stai in frig, mizerie si sa mai si vina o asistenta sictirita (in general alea vechi) care sa tipe la tine.