| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Sunt anul I la AMG, iar dupa experienta practicii intr-un spital public, am ajuns la concluzia ca nu voi vrea sa ma angajez intr-un asemenea loc, cel putin nu pe sectiile pe care am fost (neuroch., medicala), plus de asta, stiu ca nu oricine se poate angaja direct intr-un spital public, stiu ca locurile sunt limitate si ai nevoie de experienta… in fine, ce voiam eu sa stiu: Unde as putea sa ma angajez ca debutant, in afara de azil de batranii sau locuri de genul asta… Eu ma gandeam, este posibil sa ma angajez spre exemplu la o clinica de beauty ca asistent medical?
Sau, daca totusi m-as angaja la public, care sectie ar fi cea mai ok, eu ma gandeam la maternitate, mi se pare interesant si nu cred ca m-as plictisi…
Si inca o chestie… daca ar putea sa imi spuna cineva care cunoaste domeniul… cam ce salariu as avea ca debutant aprox. (abs. postlic.)? Sunt constienta ca toti incepem de jos si nu o sa am un salariu mare din prima, dar as vrea sa stiu cu cat incep si pana unde ajunge salariul dupa capatatrea experientie.
Multumesc anticipat de sfaturi!

1 răspuns:
| anonym2024 a răspuns:

Buna!
Din punctul meu de vedere, anticipat si de experienta mea,
poti incerca sa-ti pui Cv-ul la mai multe cabinete private.
cu atat mai mult daca ai o cunostinta si chiar ar avea nevoie de tine.
Exista sansa sa accepte un medic totusi, depinde si din ce zona esti. eu am lucrat cateva luni la psihiatrie.(pacientii veneau la cabinet eu preluam documentele le sortam in ordine cronologica din momentul sosirii lor, iar cand ajungea dr.ul incpeam treaba Șfaceam fise pacient, eliberam retete etc)
ca si pret debutant depinde, cand am lucrat eu acum 4ani(apoi am plecat din tara) era ceva cu minim 1800ron/luna.