| Yrsa a întrebat:

Bună!
Apelez la voi pentru sfaturi și păreri serioase.
Sunt absolventă a facultății de biologie și în prezent urmez un master, tot în domeniu. Aș putea lucra ca profesoară sau ca biolog, cea din urmă meserie atrăgându-mă foarte mult, însă este greu sa găsesc de lucru. Am aplicat la 35 laboratoare și nu au sunat pentru interviu decât 2 laboratoare, însă nu m-au acceptat deoarece majoritatea cer avizul de liberă practică (pe care-l obții doar dupa ce lucrezi 6 luni pe post de biolog)..stupid, nu?
Sunt foarte dezamăgită și 1 an am încercat să găsesc de lucru în domeniu, însă efectiv nu merge.
Prin urmare m-am gândit sa fac niște cursuri, să mă reprofilez, ceva cursuri de coafor? Parcă nu aș vrea casier la mega după ce m-am chinuit atât cu facultatea. Ideea este că nu cred că mi-ar plăcea coaforul și mi-e destul de greu să-mi dau seama spre ce m-aș putea reprofila și ce altceva mai îmi place.
Ce ați face voi?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut o facultate de biologie, ca sa te faci coafeza?
Cauta-ti fata de munca in domeniu, ca-i pacat de atata invatat!
Apoi, daca te apuci de frizerie, se duc pe apa sambetei ocazia sa mai iti iei vreodata de munca, in domeniul "bilogic".
Lasa naibii cursurile profesionale si cauta-ti de munca pe la laboratoarele de analize medicale, intra la orice job posibil in industria medicala, ca-i pacat sa te apuci de frizerie.
Oricum, nici acolo nu-ti garanteaza nimeni vreun post, ca fara experinta nu te angajeaza nimeni.
Nu dispera, cauta si aplica pentru joburi de profesor de biologie, laborant, orice in domeniu...
35 de aplicatii sunt nimic, pe langa sute cate ar trebui sa faci, ca sa ai rezultate bune.
Tu crezi ca noi gasim de munca dupa prima aplicatie?
Cred ca, am facut peste 200 de aplicatii la inceput, pana am prins primul job, dupa care, a mersul totul struna.
Deci, rabdare si tutun! fa-te libera pentru interviuri si aplica la greu, indiferent cat este de rau salariul sau munca respectiva. Atat vreme cat este "afiliata" cu pregatirea ta si-ti da oportunitatea sa sari pe o pozitie mai buna, in domeniul in care esti pregatita, fa-o!

| Yrsa explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfaturi, ideea este că nu se caută, adica nu există foarte multe posturi puse la dispoziție.

| corbulalbrosu a răspuns:

Adreseaza-te inspectoratului scolar judetean de care apartii. Succes!

| alina2k18 a răspuns:

Pentru inceput cele 6 luni nu poti ca asistent in laborator?
Dupa ce ai facut atatia ani la facultate si invatat pe rupte sa te duci coafeza hmmmm eu as zice NU.
INcearca sa aplici pe post de biolog si in alte orase, de ce nu...

| Yrsa explică (pentru alina2k18):

Teoretic se poate, practic nu prea.
Cât despre alt oraș...aș putea, însă ar fi destul de dificil din mai multe puncte de vedere, însă mulțumesc pentru sugestie!

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pai daca esti la master de ce nu aplici pentru un intership? Rezolvi toate problemele asawinking

| Subsemnatul123 a răspuns:

Mergi in alta tara.