| Miha14 a întrebat:

As dori niste sfaturi! Imi place geografia, franceza si matematica, sunt la profil economic, dar nu stiu la ce facultate sa ma duc! Parintii mi-au recomandat Facultatea de Medicina, dar nu stiu ce sa zic, e destul de grea! Sunt in clasa a XI-a, si vreau sa ma decid cat mai repede.

6 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Eu iti recomand sa te faci ghid turistic! In limba franceza, si iti place geografia.

| OoBunnyoO a răspuns:

Orice parinte ar recomanda medicina, dar depinde de ce iti place tie. Pentru medicina trebuie sa faci biologie, chimie, fizica, matematica si latina.
Poti incerca facultatea de limbi straine, turism, ase (care are mai multe sectii cu profil economic). Poti face si facultatea de matematica dar nu cred ca iesi altceva decat prof de acolo.

| ElenaSA a răspuns:

Pai Medicina nu are legatura nici cu profilul tau si nici cu ce-ti place tie. Daca-ti place matematica si geografia si esti la profil economic mergi pe ASE.Nu parintii vor practica toata viata meseria asta, ci tu. Iar Medicina este o facultate grea.E si greu de intrat.de ce sa te chinui daca nu-ti place?

| Osirius a răspuns:

De ce trebuie sa-ti spuna cineva ce facultate trebuie sa faci? Te gandesti bine ce iti place si ce vrei sa faci cu viata ta, dupa care alegi.
Mie nu mi-a influentat nimeni alegerea si nu regret nimic.

| CrazyGirlAmy a răspuns:

La turism nu ti-ar placea? Din moment ce iti place geografia eu zic sa te duci la turism.
Profesoara de matematica daca spui ca iti place mateatica sau profesoara de franceza daca spui ca iti place franceza. Bafta!

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Meseria trebuie sa ti-o alegi tu insuti, pentru ca degaba iti spunem noi o meserie daca tie nu iti place.La meserie trebuie sa ai o anumita chemare, sa o faci cu placere, nu numai de dragul de a o face. Gandeste-te foarte bine si alege ceea ce crezi ca ti se potriveste. Mult succes in continuare!