| AoiTori a întrebat:

Buna toata lumea! Sunt intr-un impas...trebuie sa ma hotarasc cam ce facultate sa aleg. Sunt de abia in clasa a 9 a, dar mama ma toaca la cap in fiecare zi: "Hotaraste-te o data la ce facultate vrei sa mergi! Hai zi-mi o data ca sa stiu ce e de facut!" Imi place mult engleza si momentan invat japoneza. Sunt la profil de stiinte ale naturi, dar problema e ca nu vreau sa merg la medicina, cu toate ca mama asta asteapta de la mine =.='. Fratele meu mi-a recomandat relatii internationale. Imi surade si aceasta idee, dar nu prea stiu ce sa zic....chimia o urasc, la fizica ma mai descurc asa si asa, iar la biologie thinking imi place mult, la fel ca si geografia. Va rog, ajutati-ma, dati-mi sfaturi! As vrea ceva cu limbi straine.

7 răspunsuri:
| AoiTori explică:

Problema e ca....nu prea stiu ce sa aleg, tocmai de asta v-am intrebat si pe voi. Relatiile internationale cam cu ce se ocupa?

| Amilik a răspuns:

Facultatea de limbi straine daca vrei sa devii traducator, translator, profa de engleza sau japoneza happy
Facultatea de geografie sectia turism daca vrei sa devii ghid turistic.

| Adrianetc a răspuns:

Ai 16 ani. la 18 ani o sa gandesti altfel, mama ta este cam psihopata. alege ce-ti place sa faci dar acum? treaba ta

| AoiTori explică (pentru Adrianetc):

E adevarat ca mama cam are un fix cu cartea, dar are si ea dreptate. Nu vreau sa ma trezesc in clasa a 12-a sa incep sa fug de colo colo.

| Adrianetc a răspuns (pentru AoiTori):

Da. are dreptate. presupun ca esti desteapta happy insa daca te streseaza mereu o sa ajungi sa nu vrei sa te mai gandesti la facultate.si vremurile se vor mai schimba peste vreo 4 ani. unele facultati vor fi mai bune altele mai proaste si nu prea ai cum sa decizi acum.

| daassh a răspuns:

Pai du-te pe profilul care ta avantajeaza cel mai vine.

| Donotdisturb a răspuns:

Alegi ce te atrage mai mult.Nu tine cont ce zic altii deoarece pe urma asta faci toata viata.Alege cu inima.Bafta si succes!